mini Příručka začínajícího blogera: Obsah blogu

OBSAH BLOGU
Ruku v ruce se strukturou blogu jde i jeho obsah. Jaké rubriky si vytvoříte, takové články tam budete mít. Nepočítám mezi to samozřejmě mimořádné projekty, které se občas na blogách objevují nebo nějaké „akutní“ informace, kdy něco prostě musíte sdělit, ale do žádné rubriky se to nehodí. Já to dnes vidím tak, že kvalitní blog je takový, který má spoustu svého vlastního obsahu. Tedy články, které autor sám napsal, dal si s nimi jistou práci a nejsou to jen nějaké zkopírované texty. V případě knižních blogů to můžou být jistě recenze na knihy, pak také různé tematické články, ale i seznamy knih, které se chystají, jako má třeba Syki na svém blogu (věřím, že se s tím piplá po nocích). Takové články čtenáři hodně řeknou a často se k nim vrací. Podle mého jsou autorské články těmi nejlepšími a nejčtenějšími. Recenzi si vždycky někdo najde rok po jejím publikování.
Zvláštním obsahem jsou takzvaná meme, která se na blogách hojně vyskytují. Já osobně se jim vyhýbám. Jsou to články, které se publikují třeba jednou týdně a třeba na téma kniha kterou si chci přečíst, napsat určitý moment z knihy a podobně (vím, že furt píšu příklady na knižní blogy, ale jiné moc neznám). Četla jsem jistý názor, že meme jsou hojně navštěvována jen v nějakém aktuálním čase a pak už se k nim čtenáři příliš nevrací. S tím názorem si troufám souhlasit. K nějakému obsahově kvalitnějšímu článku se čtenář vrátí raději, než k opsanému textu z knihy, nebo vyobrazené obálce.
Obsah je na každý pád důležitý a bez něj by ani neexistoval blog. Ať už se jedná o kvalitní obsah, se kterým si dal jeho autor práci, nebo o okopírovaný stále se opakující obsah, který toho čtenáři moc nedá. Tvoří to blog a bez toho by ani blog nebyl. Kdo by přeci chodil na nějakou prázdnou stránku, že?
Všichni si musíme najít svůj vlastní styl, který nám sedí a je čtivý, přiláká čtenáře a bude je bavit. Každý na to jdeme jinak a ohromné většině z nás se to daří. Kvalitní obsah se pozná také podle návštěvnosti vašeho blogu a někdy i podle počtu komentářů, i když blogem denně projde desítka „tichých čtenářů“.
Pokud s blogem začínáte, doporučila bych udělat si nějakou základnu kvalitnějších a smysluplnějších článků a až si získáte čtenáře, tak třeba přidávejte i různá meme. Kdybych teď měla navštívit nový blog, kde jsou samá meme, tak hned odcházím, protože mě tam nic nezaujme a už se tam nebudu chtít vrátit. Kdežto když tam dáte kvalitní články – recenze, názory, tematické články, tak se určitě vrátím.
Pamatuji si, jak jsem měla asi ve třinácti letech různé blogísky, kam jsem denně dávala 150 článků s obrázky. Když si na to vzpomenu, tak se musím ostudou smát, jinak to ani nejde. Nedovedu si představit, že bych teď takový blog měla vést. Já jsem ráda, když se můžu nějakým způsobem vypsat. A líbí se mi to i u ostatních blogů. Zaměřte se tedy na váš obsah, o čem chcete psát a najděte si svůj styl, který se bude líbit. Určitě si pak najdete spoustu pravidelných čtenářů, kteří se na váš blog budou s chutí vracet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s