mini Příručka začínajícího blogera: Struktura

STRUKTURA
Hosting vybraný? Název blogu zaregistrovaný, přezdívka zvolena s konečnou platností? Bod pro vás! Nastává čas pro další velmi důležitou část a pro některé možná i trochu zdlouhavou. Je potřeba si připravit celkovou strukturu blogu, jak to bude vypadat. Můžeme to také nazvat jistou mapou stránky. Tady si musíte vytvořit jak váš blog bude vlastně vypadat, nemyslím tím však vzhled. Ale co bude v pravém menu, co v levém, co v horní liště, co v zápatí. Vždycky, když jsem si zakládala nějaký blog, tak jsem si nejdříve vzala papír a psala si názvy různých rubrik, dokonce jsem si i kreslila jeho rozložení a šoupala si kolonky. Řeknu vám, že mě to bavilo. Navíc jsem pak měla takový přehled a nemusela se pak trápit s tím, co kam dám. Proč je můj blog chaotický a podobně.
Takže popadněte papír a začněte si čmárat, třeba vás při tom psaní napadnou i nové, skvělé nápady, které na svůj blog dáte. A na druhou stranu vyškrtáte zbytečnosti, které tam nemusí být. Rozdělte si například nějaký hlavní rubriky a k nim nějaké podrubriky. Příklad knižního blogu: Hlavní rubrika RECENZE a k ní podrubriky PODLE AUTORŮ, ABECEDY. Jistě rozumíte, jak to myslím. Takové rozcestníky. Daji se vytvořit velmi snadno, na internetu je na to spousta návodů.
Pak máte jistě nějaké menu, které chcete, aby nějak vypadalo. Tam je taky dobré udělat si předem nějaký náčrt, jak by to mohlo vypadat. Jako třeba uvítací zpráva, novinky, toplist, oblíbené blogy, nejčtenější články, nejnovější komentáře apod. Já osobně třeba nemám moc ráda, když musím v menu něco dlouho hledat. Pokud tam toho třeba chcete mít hodně, tak bych doporučovala dva sloupky, ať to není kilometr dlouhé. Ale to je můj pohled, jak to vidím, jako čtenář. Můžete mít samozřejmě jenom jeden sloupek. Jsou i blogy, které nemají žádný, a vypadají dobře!
Určitě je potřeba, aby vyhledávání na vašem blogu nebylo nijak chaotické. Můžete si například udělat různé ikonky, tzv. bannery, k jednotlivým rubrikám, které ozvláštní váš blog. Nápadům se meze nekladou, ale zase ať to není moc přehnané. Jak se říká, všeho s Mírou. Někdy je i pravda, že v jednoduchosti je krása a u nějakých blogů to určitě platí. Třeba blog GiraffeAndy má jen horní lištičku a vypadá to vážně skvěle, hrozně se mi její design líbí.
Různé hostingy nabízejí v editorech různé vychytávky, které vám váš blog pomůžou vybavit. Já jsem třeba spokojená s tím, co nabízí blogger.com. Je tu spousta věciček a mraky z nich jsem ještě ani nestihla využít. Takže nezapomínejte, struktura je důležitá, aby nezavládl chaos, který by čtenáře určitě jen odradil.

One thought on “mini Příručka začínajícího blogera: Struktura

  1. Jééé, taková pochvalná zmínka vždycky potěší, zvlášť od tak zkušené blogerky… Děkuji, jsem ráda, že se vzhled mého blogu líbí! 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s