mini Příručka začínajícího blogera: Hosting

HOSTING
Než začneme vyrábět nějaký blog, připravovat si články a různé věci, je důležité si vybrat, kde si ten svůj blog vlastně založíme. Všechny nabízené možnosti mají svá různá pro a proti. Za tu dobu, co se pohybuji ve vodách internetu, jsem toho vyzkoušela opravdu hodně a blog jsem měla všude možně. Nakonec jsem se ale, jak je vidět, usadila na blogspot.com, který mi vyhovuje, a zatím nepociťuji potřebu změny.
Můžete si vybírat hned z několika možností, na internetu je jich skutečně plno. Než začnete třeba blogovat „na ostro“, vyzkoušejte si různé možnosti a nakonec zůstaňte u té, která se nejvíce přiblížila vaší představě. Vadí vám reklamy? Nechoďte na blog.cz. Chcete přednastavený vzhled? Zkuste blogger.com, pise.cz, webnode.cz, aj. Chcete být úplně soběstační? Pořiďte si vlastní internetovou doménu, kde se téměř ničemu nemusíte podřizovat. Existuje opravdu velké množství možností, stačí pro sebe jen najít tu pravou.
Na blog.cz je skvělé to, že si můžete prakticky udělat svůj vlastní vysněný vzhled a nemusíte znát ani co se za nehet vejde jazyk html a jemu podobné. Ale musíte si samozřejmě pohrát s grafikou. Osobně se mi na blog.cz nelíbí reklamy, které se tam objevují. Jistě, jsou i na jiných místech, ale vždycky, když se k někomu co má blog na blog.cz podívám, tak mi ta reklama začne vyřvávat.
Pise.cz je také zajímavý hosting pro blogy. Při registraci blogu si tam můžete vybrat hned z několika „koncovek“ např. veeee.pise.cz, veeee.blbne.cz, veeee.vzpomina.cz, a ještě několik dalších. To hned tak někdo nenabízí, pokud se nepletu. Také jsem tam měla jeden blog a byl to celkem fajn hosting. Můžete si tam nastavit i takovou ochranu proti kopírování textu, což může být užitečné. Ale já sama jsem se tam nějak necítila. Nešlo mi pořádně udělat vzhled podle mých představ a jsou tam také časté reklamy.
Na webnode.cz jsme jednou dělali blog ještě na střední škole. Učitel nám tam zadal za úkol udělat si webové stránky a aktualizovat je, dát jim nějaký obsah a podobně. Tomuto hostingu jsem na chuť nějak nepřišla. Zdá se mi hodně zmatený a celkově takový divný. Ale zase je tam možnost zakoupit si vlastní doménu třeba s konečným .cz a mít všechno ve „své režii“.
Svůj knižní blog jsem si vytvořila na blogger.com, který mi více méně vyhovuje ze všech zmíněných variant nejvíc, zatím. Vytkla bych snad jen to, že pokud neumíte s jazyky jako je html, css apod. tak si musíte vystačit s nabízenými vzhledy, možná tak změnit záhlaví. Nabízí ale spoustu zajímavých gadgetů, které můžete využít. A pokud nechcete, nejsou tam žádné reklamy.
Zmínila bych ještě wordpress.com, který sice sama nevyužívám a snad jsem ani nikdy nevyužívala. Ne, vlastně využívala. Je to podobné jako většina redakčních systémů, jen možná trochu pokročilé, jak se to vezme. Každopádně s tím nemám mnoho zkušeností, o které bych se mohla podělit.
A jako poslední určitě stojí za nějakou tu větu vlastní doména, kde jste si absolutně svým pánem. Pokud chcete absolutně všechno dělat podle svého, musíte mít znalosti html, css, php a věcem těmto podobným. Je to náročné, co vám budu povídat, mám s tím sama svoje zkušenosti. Kdy jsem si všechno musela „napsat“, aby to nakonec nějak vypadalo. Naštěstí jsem ale rychlouk a spoustu věcí se naučila (nyní pravděpodobně nejspíš zapomněla). V tomto případě jste si absolutně svým pánem, nepoužíváte žádný redakční systém, prostě nic. Ale je tu i možnost udělat si vlastní doménu a přes např. wordpress.com tam dávat své příspěvky. Je to pak o něco jednodušší.
Začínajícímu blogerovi, který nemá mnoho zkušeností, bych doporučila něco lehkého, s čím se snadno seznámí a zaběhne do kolejí. Klidně blog.cz, blogger.com, pise.cz. To jsou celkem snadno pochopitelné servery pro nenáročné, kteří si zatím vystačí s přednastaveným designem, popřípadě si udělají svůj vlastní. Chce to najít opravdu ten nejvhodnější, kde najdete co nejméně obtěžujících věcí. Utřídit si pro a proti, zkusit se zaregistrovat na více stránkách a všechno si vyzkoušet, prolézt, až pak najdete to, co vám nejvíce vyhovuje. Já sama na blogspotu ještě objevím něco, co jsem neznala.
Nikdo by asi neměl říkat, že tohle je lepší než tamto, protože všechno má svoje jisté mouchy a překážky. Nic není tak dokonalé, aby to vyhovovalo všem. Proto je tu možnost si vybrat hned z několika. Já neznám všechny možnosti, kde si zaregistrovat blog, ale slušnou řádku jsem vám jich tu vyjmenovala. Takže to vyzkoušejte, zkuste si třeba najít nějaké blogy na té dané doméně a podívejte se, co tam všechno mají.

Seznam možných stránek k založení blogu (není to určitě všechno):
blog.cz
blogger.com
pise.cz
webnode.cz
wordpress.com
tumblr.com
simplesite.cz
estranky.cz
bloger.cz

2 thoughts on “mini Příručka začínajícího blogera: Hosting

  1. Na blog.cz jsem si založila blog nedávno, jen protože plánuji napsat podobné srovnání, ale musím říct, že jsem zatím nenašla moc věcí, které by byly lepší než na blogger.com. Obzvlášť reklamy mi tam přijdou hrozné.
    Jinak s ničím jiným zkušenosti nemám a v nejbližší době asi ani nic jiného zkoušet nehodlám. Vlastně ještě znám wordpress, ve kterém máme školní časopis, ale tam jenom přidávám příspěvky a o nic jiného se nestarám, takže to moc srovnávat nemůžu.

  2. Já už jsem právě vyzkoušela hodně z těch stránek, když mi bylo asi 13 nebo 14, tak jsem hodně jela na blog.cz, to ještě nebylo tolik reklam a bylo to v pohodě, ale jak tam jsou teď pořád, to je hrozné. Blogger.com je pro mě teď asi nejlepší volbou, jistě jsou i lepší, třeba úplně vlastní doména, ale kupovat se mi zatím nechce, kdo ví, jak to bude všechno v budoucnu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s