Kendare Blake – Anna krví oděná

Originální název: Anna Dressed in Blood
Série: Anna, díl první
Nakladatelství: Baronet
Počet stran: 272
Rok vydání: 2013

Cas Lowood zdědil vzácné poslání: zabíjí mrtvé.
Před ním to dělal jeho otec, dokud nebyl hrůzně zavražděn duchem, kterého měl zabít. Vyzbrojen otcovým tajemným a smrtícím athame, Cas cestuje po zemi se svou čarodějnickou matkou a kocourem, který větří duchy. Společně se vydávají po stopách legend a místního folklóru a snaží se držet krok s mrtvými zabijáky. Otravné věci jako budoucnost neřeší a přátele si drží od těla.
Když přijedou do nového města, aby našli ducha, jemuž místní říkají Anna krví oděná, nečeká Cas nic než obvyklou rutinu: nastěhovat se, vypátrat a zabít. Místo toho ale najde běsnící prokletou dívku, přízrak, s jakým se dosud nesetkal. Stále nosí šaty, které měla na sobě v den své brutální vraždy roku 1958. Tehdy byly bílé, ale teď jsou rudě potřísněné a kape z nich krev. Od své smrti Anna zabíjí každého, kdo se opováží vstoupit do jejího opuštěného viktoriánského domu, kterému kdysi říkala domov.
Avšak z nějakého důvodu Casův život ušetří.

Stručný děj, příběh.
Cas má poněkud děsivější koníček. Po smrti svého otce převzal jeho poslání a nyní cestuje ze státu do státu a zabíjí mrtvé, kteří se vyžívají ve vraždění lidí. Jeho práce ho zavede do jistého městečka, kde kolují zvěsti o domě, ve kterém straší zavražděná mladá dívka Anna. Prý roztrhá každého, kdo překročí práh jejího domu. Z nějakého důvodu ale Case ušetří. Ten se snaží zjistit, v čem tkví Annina síla, kterou u žádného jiného ducha ještě neviděl. Do toho všeho se začínají zaplétat jiní teenageři, ale i něco mnohem temnějšího.

Kendare Blake.

Kendare je mladá spisovatelka původem z Jižní Koreje, která nyní žije ve Spojených státech. Získala bakalářský titul na Ithaca College a magisterský titul ze psaní na Middlesex University v Londýně. Mezi její oblíbené věci patří řecká mytologie, červené maso a veganství.
Trochu duchovna.
Tento příběh je správný, do krve oděný akčňák s trochou romantiky, od kterého se nakonec nebudete moci odpoutat. Osobně nevyhledávám žádné strašidelné příběhy, ale Annu jsem si nemohla nechat ujít. I kdybych se měla bát jít v noci na záchod. Jak jsem se ale začetla, nepřišlo mi to až tak strašidelné a v jistých chvílích jsem se přistihla, jak si říkám, kdy se začnu bát. Jakožto strašpytli mi to nevadilo a navíc se do příběhu celkově dostalo takových událostí, že mi to nakonec ani jako nějaké extra mínus knihy nepřišlo.

Pocity, dojmy a hodnocení.

Jen co kniha vyšla a já všude viděla, jak si jí jiní blogeři pořizují, nemohla jsem odolat. Ta obálka je prostě úžasná, anotace zní strašidelně a zkrátka jsem si tu knihu nemohla nechat ujít. To ani náhodou.
Chvíli mi trvalo, než jsem se do příběhu začetla. Nemohla jsem se totiž dočkat, až se Cas dostane k Anně. To začáteční povídání jsem se snažila přelouskat co nejrychleji, klidně bych ho z knihy vypustila. Když už se k ní konečně dostal, byla jsem jako u vytržení. Anna byla skvělá, ta správná vražedkyně s hrůzu nahánějícím druhým obličejem, který její oběti vidí jako poslední, než je rozpůlí vedví. No prostě byla úžasná. V životě bych jí samozřejmě potkat nechtěla, ale v knize určitě neměla chybu.
Moc se mi také líbil Casův vývoj. Nejprve kluk, který vraždí duchy za každou cenu a nemá žádné kamarády a hlavně o ně ani nestojí. A na konci knihy jako by totálně obrátil. Musím přiznat, že jeho druhá část se mi líbila o něco více.
Zaujalo mě, že autorka neřešila jen Annu a Casův pokus o její zabití. Zapletla do toho ještě něco mnohem temnějšího, co by možná někdo na začátku ani nečekal. Prostě to nebyl jen povrchní příběh o tom, jak někde chodí kluk a zabíjí duchy máchnutím posvěceného nože.
S knihou celkově jsem byla spokojená, až na pomalejší rozjezd, který mě od čtení zpočátku málem odradil. Nakonec jsem se přes něj přelouskala a jsem moc ráda. Anna dostává zasloužených pět hvězdiček a opravdu doufám, že se co nejdříve dočkáme pokračování, protože to skončilo fakt na prd.

Obrázek obálky a anotace: GoodReads
Doplňující obrázky: DeviantArt

Čtenářské hodnocení knihy:

3 thoughts on “Kendare Blake – Anna krví oděná

  1. ja som zatiaľ pri tom “začáteční povídání” 8D a nejak som sa začítala do inej knihy, takže s Annou som sa ešte nestretla, ale teším sa. Tvoja recenzia ma navnadila, dnes asi budem pokračovať v knihe 8)

  2. Mě naopak rozjezd bavil nejvíc, pak když se začalo plánovat, už to nebylo ono. První setkání s Annou byla skvělá, na mě teda opravdu udělala dojem. Mohlo to být zajímavé i bez té lovestory, pro mě nebyla dost opodstatněná, spíš jen horoucí přání autorky 🙂 Každopádně YA duchařina podařená. Potěšil mě autorčin kreativní styl.

  3. Anna krví oděná je vážně hezká kniha, neměla bych jí, co vytknout, jen snad, že první část mě bavila víc, líbilo se mi jak autorka popisovala tu krvelačnost a celkovou mystiku. Co se mi už líbilo méně, byla ta vznikající romance mezi Annou a Casem. Radši bych byla, kdyby se nenáviděli. :))

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s