E L James – Padesát odstínů šedi

Originální název: Fifty Shades of Grey
Série: Fifty Shades, díl první
Nakladatelstvíxyz
Počet stran: 607
Rok vydání: 2012

Když se dvaadvacetiletá studentka literatury Anastasia vydává na pohovor s mladým podnikatelem Christianem Greyem, netuší, že potká muže, který jí změní život i hodnoty. Christian je pohledný, chytrý a… tajemný. Naivní a nevinná Anastasia si začíná uvědomovat, že přes jeho skrývaná tajemství jím začíná být úplně posedlá. Ale ani Christian není vůči její kráse, šarmu a charakteru imunní a připouští, že on po ní také touží – ovšem za vlastních, specifických podmínek…

Stručný děj, příběh.
Anastasii čeká promoce, nejdříve ale musí za svojí kamarádku Kate vyřídit jednu záležitost. Konkrétně rozhovor s velmi vlivným, bohatým, mladým a přitažlivým Christianem Greyem. Samozřejmě ji na první pohled uchvátí, a ona jeho. Jenže nevinná Ana netuší, jaké choutky má pan Grey. Když se to dozví, není si zcela jistá, jestli bude ochotná se mu poddat.

E L James.

Skutečným jménem Erika Mitchell se narodila roku 1963 v Londýně a proslavila se právě díky bestselleru Padesát odstínů šedi (Fifty Shades of Grey). Autorka publikovala dřívější verzi tohoto příběhu na pokračování on-line podobě pod názvem „Master of the Universe“ pod pseudonymem Snowqueen’s Icedragon.
Erotický román.
Upoutávka knihy opravdu slibuje to, co v ní stojí, je to skutečně erotický román o skrytých touhách uvnitř každého z nás. No, možná spíše uvnitř každé ženy. Už jen z toho důvodu bych knihu rozhodně nedoporučovala nikomu mladšímu osmnácti let. Vyskytuje se zde hodně erotiky, ale hlavně, jak říká sám pan Grey, tvrdého šukání.
Možná proto je román tak odsuzován, protože si ho přečte malá patnáctiletá holka, který ještě pořádně neví, co to sex je. To je potom jasné, že ty recenze u nás jsou takové, jaké jsou. Proto jsem byla strašně natěšená, když jsem knihu vyhrála a mohla jsem si na ní udělat svůj vlastní názor.

Pocity, dojmy a hodnocení.

Kniha se kupodivu čte velmi dobře, protože je napsána jednoduchým jazykem, který se občas zdá trochu otravný. Je vyprávěn z pohledu Any, která nemá moc rozšířenou slovní zásobu a po stém opakování „vnitřní podvědomí“ a „vnitřní bohyně“ jsem myslela, že zemřu. Tato konkrétní věc mě při čtení hodně iritovala a měla jsem nejednou chuť tu pasáž, kdy „její vnitřní bohyně metala salta vzad“ přeskočit. Bylo to hodně přehnané a na jedné straně se to kolikrát opakovalo i více, jak jednou.
Pan Grey byl úchvatný a taky celkem záhadný. Stejně jako Ana jsem v jistých chvílích netušila, na co právě myslí a co se mu honí hlavou. Někdo tvrdí, že žádné odstíny šedi v sobě nemá, ale já tvrdím opak. Možná jich není plných padesát, ale něco málo určitě. Zkrátka to není jenom sadista, co se vyžívá v dominaci. Jen mě štve, že nám to autorka pořádně neodtajnila a pravděpodobně si budeme muset počkat až na další díl.
Co se erotična týče, tak si každý úchyl (:D) určitě přijde na své. Je tam toho opravdu docela dost. I když se to místy může zdát, že se to opakuje, vždy jsem si našla něco, co tam bylo nového a z čeho jsem se červenala. Na tom, že je Ana ve dvaadvaceti letech panna mi nepřijde zhola nic zvláštního. Znám několik holek, co jsou v tomto věku ještě nevinné a zvláštní se mi to teda nezdá. Jasně, dnes je trend přijít o to ve třinácti, ale sáhněte si na srdce, kdo by si po nepodařených sexuálních zkušenostech nechtěl raději ponechat své panenství na jinou, lepší dobu.
Já byla s knihou spokojená, dala mi přesně to, co nabízela. Jsem ráda, že jsem si na ní mohla udělat svůj vlastní názor a nijak jí neodsuzovat předem. Kvůli opakovaným výrazům jsem se rozhodla knize věnovat čtyři hvězdičky. Zkuste jí taky, pokud jste už trochu starší a bez předsudků. Doufám, že u nás co nejdříve vyjde druhý díl (jestli už nevyšel :D), protože jak já, tak máma, tak i její kolegyně (všem jsem to musela půjčovat) se na něj moc těšíme.

Obrázek obálky a anotace: Nakladatelství xyz
Doplňující obrázky: we♥it

Čtenářské hodnocení knihy:

12 thoughts on “E L James – Padesát odstínů šedi

 1. Moc pěkná recenze. Na knihu se těším a jen čekám, až se na mě dostane řada v knihovně.
  Jinak, ono není radno podezřívat patnáctileté slečny, že o sexu nic neví, protože znám i trochu mladší, které o něm ví mnohem víc než já, a to je mi pětadvacet. 🙂

 2. Fajn recenze :). Těším se, až se do ní začtu, jen při listování jsem se červenala jak rak, takže to bude asi pěkně “krutopřísné” 🙂

 3. Zdenina: To máš taky fakt 😀 ale když to vezmeš všeobecně, tak je to aspoň trošku pravda 😀 v usa třeba nevědí v patnácti co je to antikoncepce a pak se diví, že jsou těhotné 😀 (aspoň jsem to někde četla) 😀

 4. Knihomilka: Já se taky červenala jak blázen 😀

 5. Fifty Shades jsem četla musím říct, že vnitřní bohyně mě taky iritovala, když to tam bylo už asi popadesáté, tak jsem už nemohla. 😀

 6. Lenka: já jsem se tomu pak už jenom tak nějak v duchu smála a snažila se to nevnímat, bylo to tam zmíněno až přehnaně mockrát 😀 jestli se někdo dostanu k re-readingu, tak to spočítám 😀

 7. Už sa teším, keď mi dôjde 8)

 8. Pěkná recenze, ale docela mě to děsí 🙂

 9. Bastera: to se nedivím, ale myslím, že to docela stojí za to překousnout strach 🙂

 10. Ano, vnitřní bohyně mi šla na nervy, ale jinak to byla více než zajímavá kniha 😉 Druhý díl vychází v únoru a třetí v květnu 😉 Už jsem si to zjišťovala, nicméně jsem si dvojku koupila v angličtině.

 11. Včera jsem se zabývala touto knihou a hledala na internetu v různých knihkupectvích, moje mamka po ní strašně touží. No jo no. 😀 Kdybych měla peníze na tuto knížku tak ji koupím mamině k Vánocům.. Bohužel se ji asi nedočká.. A už podle anotace, kterou jsem si četla, musí být kniha pro starší velice dobrá..

 12. Veľmi sa teším. Teraz som sa na ňu ešte viac navnadila. Už len čakám kým sa dostane do mojich rúk…..
  Dúfam, že čoskoro.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s