Tanja Heitmann – Noční záře (RC review)

Originální název: Nachtglanz
Série: Démoni, díl 0,5
Nakladatelství: Deus
Počet stran: 320
Rok vydání: 2012

Hlavní hrdina Adam, člověk, do jehož nitra vstoupil démon a který se tak stal nesmrtelnou bytostí. Zároveň získal vynikající lovecké vlohy a velmi jemné smyslové vnímání. Jako nesmrtelný putuje časem v podobě krásného mladíka, přináší krvavé oběti démonovi, ale v šedesátých letech minulého století se jeho život mění. Je povolán do Los Angeles, aby vyslídil pachatele krutých obětních obřadů, jimiž někdo ohrožuje nenápadnou existenci ostatních bytostí podobných Adamovi, kteří žijí mezi lidmi. Netuší však, že je to pouze záminka. Ve skutečnosti má vystopovat monstrum, které zabíjí tvory ovládané démony a okrádá je o ně. Při plnění svého obtížného úkolu se Adam nečekaně zamiluje do smrtelnice Esther a prožije velkou a tragickou lásku…

Stručný děj, příběh.
Z ničeho nic se Adam probudí a nemá absolutní tušení, co se děje, kde je a hlavně kdo je on sám. Slyší ve své hlavě podivný hlas, který nezní zrovna přátelsky. Seznámí se s podivnou skupinou lidí, kteří ve svých tělech mají démony prahnoucí po krvi. Adam je ale zvláštní případ, nechce svou část démona přijmout, chce zůstat člověkem. Jenže se děje něco zlého a tak se rozhodne pátrat. Netuší ale, že by mu nějaká lidská žena mohla zamotat hlavu.

Tanja Heitmann.

Je jednou z nejúspěšnějších německých autorek dnešní doby. Narodila se v Hannoveru roku 1975. Nyní pracuje v literární agentuře, vystudovala politické vědy a germanistiku. Láska k fantastickým příběhům jí přivedla do světa psaní, v jejích románech samozřejmě vystupují nadpřirozené bytosti. V nás v České Republice vyšly ještě její další knihy – Zimní měsíc a Ranní červánky.
Překlad, styl.
Už od první stránky jsem si všimla velmi specifického stylu, na který běžně nenarážím a kvůli kterému se mi také Noční záře četla velmi těžko. Vyskytují se tam prapodivná slova a slovosled, ze kterého se mi občas motala hlava. Danou větu nebo odstavec jsem pak musela přečíst dvakrát, abych textu vůbec porozuměla.
Často to bylo velmi kostrbaté a takové jakoby neučesané. Byla jsem z toho zmatená. Nemohu posoudit, jestli je to překladem, nebo to tak bylo napsáno v originále. Každopádně to bylo velmi zvláštní. Může to být také tím, že se kniha odehrává v minulosti a tam se mluvilo trošku jinak, já tam bohužel nežila, takže to nemůžu posoudit.

Pocity, dojmy a hodnocení.

Noční záři jsem měla v merku již delší dobu, ale pořád jsem se neodhodlala si jí pořídit a začíst se do ní. Když se mi ta příležitost naskytla, nebyla jsem z knihy zrovna dvakrát nadšená. Bude to pravděpodobně z důvodu podivného stylu, kterým je kniha psána a který mi mnohdy všechno zamotal. Děj, který se za touto podivnou konstrukcí skrýval, by byl rozhodně zajímavější, v lepším podání.
V jistém smyslu mi příběh připomínal spoustu jiných, kdy se hlavní hrdina – netvor – snaží ovládnout sám sebe, aby neublížil své milované a mohli spolu žít šťastně až do smrti. Tedy alespoň ze začátku. Pak to ale autorka vzala takovým směrem, který mě velmi překvapil a vůbec jsem ho nečekala. Ono to vůbec bylo celkově takové zamotané, nejen ten konec. Občas jsem se v tom ani neorientovala, ale nakonec se mi to podařilo alespoň z části pochopit.
Svět démonů se mi zdál velmi zajímavý a hlavně hodně krutý. Jako by pokrýval všechno lidské a snažil se to odstranit. Lidé zde představovali jen nějakou nádobu na krev, kterou si mohl démon kdykoliv vzít. V jistém smyslu to bylo všechno velmi děsivé, až mi mnohdy běhal mráz po zádech.
S knihou jsem byla spokojená tak nějak půl na půl, ani mě nijak závratně neuchvátila, ale ani nezklamala. Je to takové průměrné čtení, kdy se hlavní hrdina snaží nepodlehnout svému démonu, plní nebezpečný úkol a navíc se zamiloval do člověka. Prostě běžný den v životě nesmrtelného. Noční zář si vysloužila tři hvězdičky, ale bohužel si nejsem jistá, jestli si někdy ještě přečtu nějakou knihu od této autorky.

Obrázek obálky a anotace: Deus
Doplňující obrázky: we♥it

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví Knihcentrum.cz

Čtenářské hodnocení knihy:

2 thoughts on “Tanja Heitmann – Noční záře (RC review)

  1. Téhle knížce předchází ještě Ranní červánky – četlas?

  2. Knihomilka: To vím, ale nečetla jsem.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s