Kristina Springer – Espressologie (RC review)

Originální název: The Espressologist
NakladatelstvíCooBoo
Počet stran: 192
Rok vydání: 2012

Sedmnáctiletá studentka Jane si přivydělává v malé kavárně jako baristka a časem vytvoří teorii, podle níž se charakter lidí pozná dle jejich oblíbené kávy. I jí samotné to přijde jako trochu bláznivý nápad, ale jen do doby, než dá dohromady několik párů, kterým to pak úžasně klape. V tu chvíli se z ní stává espressologická hvězda, k níž si chodí pro radu a rande lidé z celého města. Ale dokáže Jane najít životní lásku i pro sebe, nebo bude jediná, komu se štěstí vyhne?

Stručný děj, příběh.
Jane je baristka tělem i duší. Místo návštěvy univerzitní auly raději tráví svůj čas za barem a připravuje kávu. Ze zajímavosti si vytvoří teorii, která určuje charaktery lidí podle jejich oblíbené kávy. Když díky těmto poznámkám najde partnery pro dvě své kolegyně, stává se z ní najednou espressologická hvězda, která dává dohromady různé páry.

Pocity, dojmy a hodnocení.

Čtenáře jistě na první pohled zaujme velmi povedená obálka a také vnitřní grafické zpracování knihy, kdy na začátku každé kapitoly čeká otlaček od kávového hrnečku. Dodává to knize tu správnou hnědou atmosféru. I když, káva přeci není jenom černá, ale to jsem zase v jiné show. Dále pak chválím hezký překlad, který se velmi dobře četl, a nenašla jsem v něm sebemenší chybičku.
Předem bych chtěla upozornit, abyste od knihy neočekávali nějaké velké věci. Podle mého je to spíše takové odreagovací zábavné čtení, které se ale musí zákonitě zalíbit. Navíc je to tak strašně tenké a čtivé, že to zvládnete během dvou hodin, věřte mi, vím to z vlastní zkušenosti. I když může být už ze začátku každému jasné, jak to všechno s espressologií a hlavní hrdinkou dopadne, nijak to neruší zážitek z knihy.
Celý příběh se mi velmi líbil, může se zdát trochu nereálný, ale přesto se při něm dobře zasmějete, naštvete na nějaká individua, která ztrpčují Jane život, a rozplýváte se nad mužskými elementy. Je tam prostě všechno, co od hezky tenoučké, nenáročné knihy můžete očekávat. Navíc je Jane taková správná hlavní hrdinka, kterou jsem si oblíbila. Je velmi přátelská, vnímavá a občas i docela ulítlá. Někdo to může považovat za smrtelnou kombinaci. Nakonec to ovšem působí velmi reálně a to je vždycky důležité. Rozhodně lepší, než chování umělé primadony.
Já jsem si knihu velmi užívala, i když bohužel přišel její konec až příliš brzy. Autorka měla velmi hezký nápad, který se jí podařilo dostat do zajímavé formy, která určitě potěší každého čtenáře. Já sice na kávě nijak neulítám, ale i tak dávám Espressologii čtyři hvězdičky a knihu jen doporučuji. Třeba z poznámek, které si Jane vytvořila, najdete svojí vlastní spřízněnou duši. Pak už je to k espressologické poradně jenom maličký krůček.

Obrázek obálky a anotace: CooBoo
Doplňující obrázky: we♥it

Za poskytnutí recenzního výtisku knihy děkuji nakladatelství CooBoo.

Čtenářské hodnocení knihy:

7 thoughts on “Kristina Springer – Espressologie (RC review)

  1. Túto knižku by som si rada prečítala 8)

  2. E_V_E: můžu jen doporučit :))

  3. Rozhodně vypadá zajímavě a “kávově”. 😀 🙂

  4. Miluju kafe i oddechovky… mám ji v merku!

  5. Já kávu miluju!! Tuhle knížku jsem si původně chtěla koupit, ale je opravdu poměrně tenká a má velká písmenka a tak jsem si ji zatím nekoupila. Každopádně recenze se Ti MOC povedla!!

  6. Obálka je nádherná a kávu mám ráda 🙂 Mám ji na svém seznamu 😀

  7. Knížku bych si určitě ráda přečetla, jen mě překvapil počet stran ) – myslela jsem, že bude tlustčí… Ale vypadá to na zajímavou oddechovku 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s