Christy Raedeke – Zápas o osud lidstva (RC review)

Originální název: The Daykeeper’s Grimoire
Série: Mayské proroctví, díl první
NakladatelstvíFragment
Počet stran: 320
Rok vydání: 2012

Šestnáctiletá Caity odhalí význam podivných znaků vyřezaných v obložení svého pokoje. Jde o dávné mayské proroctví, které jí přisuzuje důležitou roli v osudu lidstva. Bude mít dostatek sil a především odvahy vzít na sebe nelehký a nebezpečný úkol?

Stručný děj, příběh.
Šestnáctiletá Caity se stěhuje do Irska, do obrovského hradu, který zdědila její rodina. Člověk nemusí být ani mladý ani starý, aby začal prozkoumávat něco tak obrovského a tajemného. 
S opičkou Panem Papírkem objevuje záhadnou místnost, jejíž stěny pokrývají neznámé symboly. Jejich rozluštění změní Caityn život od základů. Nyní před ní stojí velmi těžký úkol, ale pokud ho splní, změní se život lidí na zemi.

21. prosince 2012, konec světa?

Toto datum má v paměti určitě každý z nás. Když se to všechno s koncem mayského kalendáře dostalo na veřejnost a mohl si o tom přečíst kde kdo, vyvolalo to vlnu spekulací, paniku a různého objasňování, výzkumů a bůh ví, čeho ještě.
Ale ani kniha Mayské proroctví nikomu nezaručí jasné vysvětlení toho, co se vlastně v tom prosinci stane. Možná to nebude vůbec nic a budeme žít v naprostém poklid dál. Možná bude nějaké zemětřesení nebo jiná katastrofa. Anebo má tato kniha opravdu něco do sebe a předává nám určité poselství v podobě používání onoho mayského kalendáře.
Pocity, dojmy a hodnocení.
Na knihu jsem byla zvědavá, hodně mě zajímalo, co mi vlastně může nabídnout a v jistých momentech jsem byla mile překvapena, ale jindy bohužel už ne. Musím říct, že hlavní hrdinka to měla opravdu jednoduché, všechno to odhalování znaků. Autorka jí k tomu hodně pomohla v podobně Caityných rodičů. Až mi to přišlo nespravedlivé a tak trochu přitažené za vlasy. Jasně, maminka může být klidně kasařka, co se dostává do různých trezorů, ale aby tatínek jen tak napsal program, který během několika chvil rozluští tajemné mayské znaky? Aha, jistě.
Já bych jí s tím nechala trochu potrápit, ne aby jenom zapnula počítač a měla to všechno jako na stříbrném podnose. Vůči ostatním badatelům mi to přijde nespravedlivé a proto mě to možná i trochu nudilo. Autorka do toho mohla vložit trochu víc kreativity. Aby se hlavní hrdinka zapotila, snažila se trochu víc. Měla to zkrátka až příliš jednoduché a to mě nudilo.
Na celé knize bylo opravdu vidět, že je autorka chytrá, nebo si umí velmi dobře hledat informace. I když to možná trochu ztrácelo na reálnosti, když se na hrad přestěhovalo několik nebezpečně chytrých důchodců, ani mi to tolik nevadilo, jako předchozí zmíněná věc. Zkrátka a dobře autorka skoro všechno udělala za Cait a ta se jenom vezla.
Celý ten příběh s mayským kalendářem a jeho poselstvím se mi ovšem líbil. Bylo to zajímavé a rozhodně více přitažlivé než nějaký konec světa, který by měl nastat za několik málo měsíců. Je hezké vidět, jak si autorka myslí, že v mladých lidech je nějaká naděje a nevidí je jak propíchané punkáče s krabicovým vínem. Za to má rozhodně plus.
Podle mého by se ale příště měla autorka vyhnout nějakým snahám o romantiku. Jejího jakože sexy přitažlivého mužského hrdinu jsem jí nevěřila ani náhodou a nedokázal ve mně vyvolat ty správné emoce. Téměř nic z něj nevyzařovalo, neměl žádné charisma, jako mají jiní hrdinové v knihách. Proto bych se příště soustředila spíše jenom na tu dobrodružnou část a nějaké cukrování si odpustila. Bez toho by to bylo o mnoho zajímavější.
Kniha to byla zajímavá, jen se mi nelíbilo, jak to Caity měla všechno jednoduché a skoro nemusela hnout ani prstem. Někdy ano, to jí zase nechci křivdit, ale ten začátek byl fakt jednoduchý, až se mi tomu nechtělo věřit. Nakonec jsem se rozhodla knize věnovat tři hvězdičky. Jsem zvědavá, co se bude řešit v dalším díle a jistý zvrat mě tam trochu překvapil, takže se na to celkem těším.

Obrázek obálky a anotace: GoodReads
Doplňující obrázky: Images Google

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

Čtenářské hodnocení knihy:

2 thoughts on “Christy Raedeke – Zápas o osud lidstva (RC review)

  1. tak i sem se tlačí romantické scény? 🙂 Jako by už bez nich kniha nebyla knihou…

  2. Právě jsem knihu dočetla a musím říct, že se s tebou celkem vzato shoduju. To, že se všude cpe romantika, především tam, kam se nehodí, mi taky začíná vadit. V současnosti jsou super sexy mladíci nějak v kurzu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s