Karen Marie Moning – Temná horečka

Originální název: Darkfever
Série: Horečka, díl první
NakladatelstvíJota
Počet stran: 352
Rok vydání: 2012

Mac je obyčejná holka z malého jižanského města, která se stará především o nehty a dokonalé opálení. Její bezstarostný život ale trvá jen do chvíle, kdy najdou tělo její mrtvé sestry, která jí stačila v hlasové schránce zanechat podivný vzkaz…
Ve snaze přijít tajemství na kloub vyráží do Dublinu, kde nachází sestřin rozházený byt a množství stop. Postupně se zaplétá do přediva klamu a lží a zjišťuje, že je stejně jako její mrtvá sestra obdařena zrakem, jímž dokáže nahlédnout do světa, který zůstává ostatním lidem utajen. Zajímá ji jediné: najít knihu, která možná stála její sestru život a může přivodit zkázu celému lidstvu.

Stručný děj, příběh.
Jižanská dívka Mac žije naprosto bezstarostný život. Většinu čase se stará o to, jak vypadá a jestli její oblečení mají ten správný odstín růžové. Jeden jediný telefonát z Dublinu však změní její život téměř k nepoznání. Odjíždí do Irska, aby zjistila, kdo tam tak brutálně zavraždil její sestru Alinu. Dostává se do nebezpečného světa Dananů a není si jistá, komu může vlastně věřit. Pomalu se dostává do kůže Vidoucí a zjišťuje, že svět není tak růžový, jako je odstín jejího laku na nehty.

Svět Dananů a Bojovníků.

Dostáváme se do prostřední Irského Dublinu, kde se lidé honí za získáním bájné magické knihy, která by v těch nesprávných rukou mohla změnit celý svět. Seznamujeme se se světem Dananů, kteří se dělí na bojovníky světla a tmy (snad jsem to správně pochopila). Ani s jedním klanem ovšem není radno si zahrávat. Všichni pátrají po starodávných relikviích, díky nimž mohou získat téměř neomezenou moc a vládu. Každý je chce a je jim jedno, kdo při tom přijde o život.
Celý tento svět se mi zdá velmi zajímavý, ale možná by bylo trochu lepší, kdyby ho autorka trochu lépe vysvětlila. Stále se totiž tak nějak ztrácím v tom, kdo je vlastně kdo a jak do toho všeho vlastně každý zapadá. Jistá jsem si snad jen u Vidoucích, jsou to normální lidé, kteří dokážou prohlédnout Dananské iluze a vidět jejich pravé já, a to není zrovna dvakrát přitažlivé.
Pocity, dojmy a hodnocení.
Tato kniha pro mě byla oživením od toho běžného čtivě, které normálně praktikuji. Setkala jsem se s novým světem, novým druhem příšer a bojovníků proti nim. Ten nový svět byl příjemným zpestřením, ale jak jsem psala, ještě teď se v tom nevyznám na sto procent. Snad to přijde s dalšími díly, uvidíme.
Mac jako hlavní hrdinka se mi celkem zamlouvala. K celému tomu podivnému světu přišla jako slepá k houslím a ani se jí nedivím, že z toho vyšilovala. Já sama bych se nezachovala jinak. Ale pravděpodobně bych uvěřila dříve než ona. Nakonec do toho ale šla s plným nasazením a jsem ráda, že všem neuvěřila jen tak na první pohled. I já jsem v jejím hlavním parťákovi měla pochybnosti.
Kniha pro mě nebyla až tak čtivá, jak jsem od ní očekávala. Bylo to takové možná trochu náročnější čtivo, proto se mi nečetla až tak lehce. V jistých chvílích jsem přestávala číst i uprostřed stránky, kniha si mě nedokázala nějak udržet a často jsem se přistihla, jak poslouchám televizi, až jsem musela přestat číst. Pro mě to nebyla kniha, kterou bych slupla na jeden zátah, potřebovala jsem pauzy.
Abych byla upřímná, tak jsem od knihy očekávala o něco více, než mi bylo dáno. Příběh by to byl rozhodně zajímavý, kdyby byl o něco lépe vysvětlený a dokázal mě udržet více při čtení. Vadilo mi, jak se kniha předbíhala. Mac vyprávěla nějaké události dopředu, takže to potom nebylo až takové překvapení. To podle mého ubralo na celkové kvalitě knihy. I když v koutku srdce doufám, že to v pokračování bude jinak, tak moje racionální já ví, že to bude stejné a toho se tak nějak bojím. Nejsem ráda, když nějaké události vím dopředu.
Bylo to zajímavé, ale chyběla tomu nějaká jiskra, která by mě nutila číst dál a dál. Nakonec dávám tři a půl hvězdičky. Neříkám, že se mi kniha nelíbila, ale čekala jsem od ní trochu víc. Pochválit ale musím úžasný paperback. Líbí se mi, jaké Jota používá vazby. Je to pevné a zajímavé a u jiného nakladatelství jsem to ještě neviděla. Co se týče dalšího dílu, tak si ho pořídím, ale ne okamžitě po vydání knihy, nechám si to ještě chvíli uležet a možná si první díl ještě jednou přečtu, abych ve všem měla jasno.

Obrázek obálky a anotace: Jota
Doplňující obrázky: we♥it

Čtenářské hodnocení knihy:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s