Lauren DeStefano – Past (RC review)

Originální název: Wither
Série: Zahrada nesmrtelnosti, díl první
NakladatelstvíFortuna Libri
Počet stran: 368
Rok vydání: 2012

Co kdybyste se dozvěděli, kdy – na den přesně – zemřete?
Díky moderní vědě se každá lidská bytost stává tikající časovanou genetickou bombou. Bezohledné manipulace s genetickými informacemi způsobí, že muži se dožívají pouze dvaceti pěti let a ženy dokonce jen dvaceti. V této bezútěšné době jsou mladé dívky unášeny a nuceny žít v polygamním manželství, aby odvrátily hrozbu, že lidstvo vymře.
Tento osud čeká i šestnáctiletou Rhine Elleryovou. Je unesena, aby se stala jednou z vyvolených nevěst a vstupuje do světa bohatství a privilegií. Přestože její manžel Linden k ní chová opravdové city, jediným cílem Rhine je útěk – chce najít svého bratra-dvojče a vrátit se domů. Ale Rhine se musí vypořádat s více problémy, než jak znovu získat svobodu. Lindenův excentrický otec je odhodlán najít protilátku na genetický virus, díky kterému mu hrozí ztráta syna, i když to znamená jít přes mrtvoly, aby prověřil své experimenty…

Stručný děj, příběh.
Děj začíná, když je šestnáctiletá Rhine unesena spolu s dalšími dívkami. Má to „štěstí“, že byla vybrána jako nová manželka bohatého Lindena, spolu s ní ještě další dvě dívky. Ostatní nemilosrdně zastřelili. Začíná žít nový život v sídle bohatého muže a cítí se jako v pasti. Už nikdy nespatří svého bratra ani nic jiného, než pozemek domu, ve kterém žije. Jejím novým úkolem je teď zplodit Lindenovi děti, než zemře. Rhine pomalu, ale jistě, ve své hlavě spřádá plán útěku a děsí se toho, co zrůdného ještě objeví v tomto domě.

Pocity, dojmy a hodnocení.

Na tuto knihu jsem se těšila především kvůli její úžasné obálce a velmi zajímavě vypadající anotaci. Dystopický svět, ve kterém dívky umírají ve věku dvaceti let a muži o pět let později. Dívky jsou zde unášeny, aby plodily děti. Někdo se musí postarat o to, aby lidstvo nevymřelo, než/jestli se najde nějaký lék. Už jen tento krátký popis zní tak zajímavě, že se člověk prostě do knihy musí začíst.
Velmi mě překvapila neskutečná čtivost knihy, díky které vám letí jedna stránka za druhou a ani si pořádně neuvědomujete, že za chvíli už bude konec. To se nejednomu čtenáři na knihách zcela jistě líbí. Nemusí se prokousávat složitými odstavci, jen se nechá pohltit knihou.
Tuto dystopii bych v jistém nazvala velmi otřesnou. V jistých koutech našeho světa je pravděpodobně asi normální, mít děti ve velmi mladém věku, ale pořád je to jisté tabu. Ve světě, kde žije Rhine je to považováno za normální, protože někdo musí zachovat populaci lidí ve světě. Proto by se dalo říci, že děti zde mají děti. V této knize se mi to zdá hodně surové, jenže je to zkrátka a dobře nutné. Autorka si rozhodně s ničím nebrala servítky a nepsala nějaké zbytečné okliky, jen jak to ve skutečnosti v jejím světě je. Bylo to surové, kruté a zlé, ale bylo to potřebné.
Možná se někomu budu zdát divná, že se mi zrovna taková věc líbila, ale je to tak. Troufnu si říci, že toto je zatím nejlepší dystopie, jakou jsem zatím přečetla. Jistě, nebylo jich mnoho, ale Past si zatím vysloužila první příčku. Možná ji ještě nějaká kniha trumfne, do té doby však vede.
Nemůžu ovšem jenom chválit, jistě, mohla bych, ale našla jsem jednu takovou věcičku, která se mi během čtení nezdála. Teď možná přijde spoiler. Nepřišlo mi zrovna promyšlené, když celou dobu někdo ví téměř všechno o vašem každém kroku, aby vás pak nechal uskutečnit plán. To bylo takové zvláštní. Možná to autorka chtěla jen nějak urychlit, aby jí to nevydalo na dalších několik stránek, ale čekala jsem ten konec možná trochu víc akčnější. Každopádně to až tolik neotřáslo dojmem z celé knihy. 

Někomu se pravděpodobně nezalíbí, jak to autorka celé pojala, mně se ovšem líbila ta surovost, žádné servítky s kdečím, jistá reálnost knihy. To rozhodně na celkovém pohledu na knize hodně přidá.
Je to velmi zajímavá dystopie, se zajímavým příběhem, který nejednoho přimrazí k židli a donutí ho to celé dočíst jedním dechem. Kdyby mě nepřemohla potřeba spánku, klidně bych u knihy probděla celou dlouhou noc. Možná mě maličko ta celková konečná akce zklamala, ale i přesto všechno dávám knize plný počet bodů, tedy pět hvězdiček a opravdu musím říci, že něco tak úžasného jsem si dlouho nepřečetla (z dystopií). Knihu tedy rozhodně doporučuji, ale pokud je někdo z vás slabší povahy, čtěte raději jen jedním okem. V nějakých situacích to bylo docela vážné a o hlavní hrdinku jsem se hodně bála.
Nakonec bych ještě chtěla říct, že mi bylo hodně líto Lindena, na někoho, kdo neměl ani zdání o tom, co dělá jeho otec, to dostal všechno pěkně sežrat. V jistém slova smyslu to mohl být padouch se vším všudy, ale on se prostě jenom snažil, aby ho jeho ženy milovaly. Byl to zkrátka takový chudáček a občas mi přišel i trochu splachovací. Mohla bych říci, že je to taková „záporná“ postava, kterou jsem si oblíbila. Možná trochu přeskakuji, ale bylo pro mě důležité, vám tuto informaci sdělit.

Obrázek obálky a anotace: bux.cz
Doplňující obrázky: we♥it

Za poskytnutí recenzního výtisku této knihy děkuji nakladatelství Fortuna Libri.
Knihu lze zakoupit v internetovém knihkupectví Arara.cz

Čtenářské hodnocení knihy:

17 thoughts on “Lauren DeStefano – Past (RC review)

 1. Já stále přemýšlím nad tím jestli si tuhle knížku pořídím. Mě osobně zaujala anotace a zatím jsem četla hlavně pochvalné recenze, ale pokud jsem si z recenzí všimla správně, knize chybí nějaká ta akce. A proto se bojím, že by mě nemusela bavit. Ach jó. Asi zkusím počkat jestli ji nepořídí do knihovny a když né, tak si ji hold koupím, jelikož mě přece jenom zajímá. 😀 :))

 2. musím súhlasiť skoro vo všetkom, čo si napísala 😀 koniec mohol byť trochu akčnejší, to máš pravdu…len to, že toto je len na druhom mieste môjho rebríčku dystópIí(na prvom je Divergencia) =) ja som knihe dala 4 a pol hviezdičky, lebo dúfam, že tú druhú polku získa pokračovanie Fever :)))

 3. Mě se Past taky strašně líbila. Ta surovost byla úžasná. Mám ráda, když mě autor bez nějakých servítků prostě hodí do svého světa a “nějak se s tím poper”. Nemohla jsem ji přestat číst a strašně se těším na druhý díl. Spolu se sériemi Chaos a Hunger games je Zahrada nesmrtelnosti jedna z mých nejoblíbenějších distopií.

 4. Musím s tebou souhlasit. Sice mi přišlo, že konec byl takový planý ( čekala jsem víc akce a celkového napětí), ale ani to neubralo na mém hodnocení.

 5. Knihu jsem sám taky četl, takže vím jaká je úžasná! U mě taky dostala pět hvězdiček a nemůžu se dočkat pokračování! Jinak pěkná recenze ! 😉

 6. Tahle kniha je teď mi number one, přestože jsem ji ještě nečetla. O víkendu se chystám provětrat peněženku a z knihkupectví bez Pasti neodejdu. =)

  Skvělá recenze!

 7. Obálka je úžasná! A jak tak koukám,tak i děj. 🙂 Tak to si budu muset přečíst.. Díky za tip :))

 8. První dystopie co jsem četla, kniha rozhodně bravurní, čtivá, zajímavá. Ale co si budeme povídat nechtěla bych v té době žít ani za milion. Můžeme být rádi tak jak to máme v současné době.

 9. Kniha je opravdu dobrá. Za chvíli ji mám dočtenou a nemůžu se dočkat jak skončí.

 10. Zrovna před chvílí jsem četla u Abyss taky recenzi na tuto knihu. Ta z ní nebyla moc nadšená, a tak jsem si už myslela, že asi nebude fajn. Teď když vidím, že jsi dala pět hvězdiček, tak si ji chci stejně přečíst. Snad se mi bude líbit tak jako tobě. 🙂 Zaujalo mě tohle téma. Pomyšlení, že by lidé žili jenom chvíli, mě děsí. I to, že by děti mají děti je pro mě divné…
  Jdu se mrknout, zda už Past nemáme v knihovně… 🙂

 11. Ani se ti nedivím! =) Past jsem si koupila v Anglii a zatím jsem přečetla asi 40 stránek, ale i tak jsem si knížku oblíbila. Před nedávnem jsem četbu přerušila kvůli nedostatku času, ale rozhodně se k tomu vrátím, doufám, že i v češtině. =)

  Opravdu je to tvoje nejoblíbenější dystopie? Víc než Divergence nebo Hunger games? Wow, až tak? Tak to se těšim, jak to dopadne. =)

 12. Na tuto knížku jsem četla už tolik pochvalných recenzí až se mi tomu nechce věřit 😀
  Jako první mě zaujala obálka, ta opravdu krásná, a hned nato i anotace.

 13. Podle tvojí recenze vypadá lákavě. Snad se k ní někdy dostanu. Ráda bych si ji přečetla.

 14. Na tuhle knížku jsem četla dost recenzí a všechny byly průmerné až výborné a sama nevím jestli si knihu mám přečíst. Ale asi jsem dospěla k závěru, že si jí určitě píšu na svůj seznam. Vypadá napínavě a dystopie kde se něco děje miluji. 🙂

 15. No, kniha byla taková… hmm… zvláštní. 😀 Rozhodně má v sobě něco, co jsem ještě dneska nepochopila. Protože přestože je to typ knihy, které obvykle nesnáším, takhle se mi dost líbila. Pět hvězdiček bych knize sice nedala, ale vážně má něco do sebe. x))
  “Byl to zkrátka takový chudáček a občas mi přišel i trochu splachovací.” – :DD

 16. Kniha byla velmi ale opravdu velmi čtivá 😀 To jsem začala číst někdy odpoledne a večer už jsem najednou četla poslední stránku :DD Takže tuhle knížku bych určitě všem doporučila nejen díky skvělé obálce, ale také díky super obsahu :DD

 17. Každý tu knihu takovým způsobem chválí, že si ji snad budu taky muset přečíst. 😀 Recenzí jsi mě celkem spolehlivě navnadila. S dystopiemi tolik zkušeností nemám, ale tohle vykreslení možného budoucího uspořádání společnosti by nemuselo být marné.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s