Simone Elkeles – Leaving Paradise

Originální název: Leaving Paradise
Série: Leaving Paradise, díl první
Nakladatelství: Flux
Počet stran: 303
Rok vydání: 2007

Nothing has been the same since Caleb Becker left a party drunk, got behind the wheel, and hit Maggie Armstrong. Even after months of painful physical therapy, Maggie walks with a limp. Her social life is nil and a scholarship to study abroad–her chance to escape everyone and their pitying stares–has been canceled.After a year in juvenile jail, Caleb’s free . . . if freedom means endless nagging from a transition coach and the prying eyes of the entire town. Coming home should feel good, but his family and ex-girlfriend seem like strangers. Caleb and Maggie are outsiders, pigeon-holed as “criminal” and “freak.” Then the truth emerges about what really happened the night of the accident and, once again, everything changes. It’s a bleak and tortuous journey for Caleb and Maggie, yet they end up finding comfort and strength from a surprising source: each other.

Stručný děj, příběh.
Ještě před rokem si Maggie užívala život na střední škole, byla úspěšnou hráčkou tenisu, měla kamarády a bavila se. To vše prožívala do té doby, než ji Caleb srazil opilí cestou z jedné párty. Nyní má Maggie celý život zničený. Levá noha ji prakticky neposlouchá, nemůže hrát tenis a téměř nic už není jako dříve.
Aby toho všeho ještě nebylo málo, vrací se Caleb z nápravného střediska (vězení) pro mladistvé, zpět do Maggiina života. Co se ale stane, až se budou muset jednoho dne potkat a mluvit spolu?

Pocity, dojmy a hodnocení.

Nikdy jsem se zrovna nevyžívala při čtení nějaký romantických příběhů, ale poslední dobou mě jisté knihy začínají opravdu velmi pěkně překvapovat. Začalo to Polibkem pro Annu a pokračuje to právě touto úžasnou knihou. Jenže Leaving Paradise není zrovna takový klasický milostný příběh, odehrává se tam spoustu jiných věcí, než jen samé ťuťu ňuňu. Čtenář nahlédne (celkem detailně) do myšlenek dvou hlavních hrdinů, kolem kterých se celý příběh točí. Je zajímavé sledovat, jak každý myslí úplně jinak. Samozřejmě občas myslí i jeden na druhého, ale není to pokaždé jen v dobrém slova smyslu.
Žasla jsem nad tím, jak autorka dokázala vždy přepnout z jednoho na druhého a vyprávět to tak, aby to čtenáři přišlo věrohodné. Kniha se totiž střídá v pohledech. Co kapitola, to někdo jiný, tedy, Caleb a Maggie. Překvapuje mě, že autorka dokázala tak skvěle myslet jako chlap (:D). Bylo to opravdu velmi věrohodné a čtenář se do toho jistě dokáže dobře vžít.

Ovšem nejen střídání jednotlivých hlavních postav je tím hlavním čtecím tahounem. Autorka má skvělý styl psaní, který nutí čtenáře otáčet jednu stránku za druhou a užívat si příběh. Pozitivní také je, že má kniha celkem krátké kapitoly, takže to jde opravdu od ruky to čtení.
Toto byla zatím první kniha (pokud nepočítám ty dvě, které jsem četla na střední škole, jakožto začátečník), kterou jsem v angličtině přečetla a řeknu vám, že to byla trefa do černého. Děkuji Nikki, že mi tuto knihu doporučila. Jakožto naprostému laikovi se mi četla skvěle. Takže pro začátečníky naprosto perfektní. Samozřejmě, že bez Syki bych nic neměla, takže té také ještě děkuji. Každopádně, kniha je psána opravdu tou lehčí angličtinou. Já osobně jsem se anglicky naposledy učila na střední škole, což už je skoro rok a teď se učím německy (jsem hloupá) a i přesto jsem knihu sfoukla za dohromady pár hodin.
Ráda bych se ještě trochu věnovala postavám. Jak jsem již říkala, smekám před tím, jak se autorka dokázala vžít do myšlení těch dvou. Nemyslím si, že já sama bych někdy dokázala napsat něco z pohledu kluka/muže tak věrohodně. Calebovo vyprávění bylo celkově takové uvolněnější, sprostší a možná i trochu vtipnější. Maggie mi přijde taková hodně konzervativní, slušná. Ti dva se prostě skvěle doplňují. Caleb jako postava je podle mého názoru více živější než Maggie. Jistě, trápí ho, co provedl, ale pořád se tak nějak snažil začlenit a trochu si toho života užít. Maggie na druhou stranu se neustále lituje, že je mrzák. Jistě, ztráta všech životních snů kvůli nemocné noze, to udělá jistě na psychice své, ale přesto se mohla i tak trochu odvázat a ne se neustále litovat.
Musím se přiznat, že mě tato kniha doslova odrovnala, ještě se mi nestalo, že bych si po čtení večer lehla a naříkala kvůli konci nějaké knihy. To přesně se mi stalo po dočtení Leaving Paradise. Lehla jsem si a fňukala. Až tolik mě celá ta kniha dostala. Je to opravdu úžasný příběh, který by vám doma asi neměl chybět. Bylo to krásné, reálné, občas zamilované, smutné, dech beroucí. Rozhodně nijak nelituji těch pěti hvězdiček, které knize dávám. Jen doufám, že se mi co nejdříve dostane pokračování, protože takhle to prostě nemohlo skončit! Měla jsem chuť Simone vlastnoručně uškrtit (v dobrém). Shrnutí? Doporučuji!

Obrázek obálky a anotace: Goodreads, Nikki Finn
Doplňující obrázky: we♥it

Čtenářské hodnocení knihy:

One thought on “Simone Elkeles – Leaving Paradise

  1. Jsem moc ráda, že se ti líbila 🙂 To se ani nedá jinak že? 😀 Přesně jak jsem ti říkala, konec je takový, že kvůli němu prostě budeš muset sjet i ten druhý díl 🙂 Jak říkáš “úžasný příběh”. Tak jednoduché a tak silné 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s