Rick Riordan – Proroctví (RC review)

Originální název: The Lost Hero
Série: Bohové Olympu, díl první
NakladatelstvíFragment
Počet stran: 512
Rok vydání: 2012

Vítejte zpátky v Táboře polokrevných! Volné pokračování napínavé dobrodružné série Percy Jackson právě začíná!
Do Tábora polokrevných přicházejí noví hrdinové Jason, Piper a Leo. Ale než se stačí pořádně rozkoukat, čeká je nebezpečná výprava, vedená záhadným proroctvím. A podaří se při tom všem vypátrat i Percyho Jacksona, ztraceného hrdinu?
Není tak zlé probudit se v autobuse cestou na školní exkurzi mezi svou dívkou a nejlepším kamarádem. Pořádný malér ale je, když spolužáky nepoznáváš, nevíš ani, kdo jsi sám, a netušíš, jak ses tam vůbec ocitl! A to všechno je jenom začátek, protože na výletě v Grand Canyonu se začnou dít vážně strašlivé věci…

Stručný děj, příběh.
Všechno začíná tak nějak zvláštně. Jason se probudí v autobuse plném školáků a nemá ani ponětí, jak se tam dostal. Když na něj a jeho dva kamarády Lea a Piper zaútočí duchové větru, jsou všichni celkem zmatení. Naštěstí se brzy dostanou do tábora polokrevných. V teplíčku si ale nepobudou dlouho, musí vyrazit na nebezpečnou výpravu. Ta rozhodne o tom, jestli bude svět ještě alespoň z části takový, jak ho známe. Musí společně zachránit bohyni Héru, aby se neprobudila obávaná “matička Země”, jestli se tak ale nestane, tak povstanou i Giganti.

Styl.

Je vidět, že Riordan od Percyho udělal, co se psaní týče, viditelný pokrok. Dřívější série byla spíše taková trošku dětská, ale stále skvělá. Autor v ní počítal s tím, že bude “pracovat” jen s chlapci a proto to tak také podával – jestli si vzpomínáte. Nyní je již vidět, že se připravil na to, že by jeho knihu mohlo číst i ženské osazenstvo. Za což ho nesmírně chválím, protože mě osobně se jeho knihy velmi líbí.
Upustil už od takového toho dětského čtení a řekla bych, že se soustředil svým dílem i na starší čtenáře. Mě samotné se zdálo, jako by to byla velmi dobrá série, ale od jiného autora. Snad Riordan přepnul nějakým knoflíkem. Což je si myslím velmi dobře. A i když má kniha “tolik” stran, tak mohu říci, že se čte nesmírně snadno. Možná to bude širokým okrajem, ale myslím si, že je to spíš tím stylem.
Jiní hrdinové.
Už dlouhou dobu je všem jasné, že tato nová série bude o úplně jiných postavičkách. Samozřejmě potkáme i ty staré postavy, ale hlavní slovo zde mají Jason, Leo a Piper. Navíc, z Percyho je jen ztracený hrdina a kdo ví, jestli ho vůbec někdy najdou.
Myslela jsem si, že bude těžké zvyknout si na jiného hrdinu, než jakým byli ti z předchozích knih, ale kupodivu jsem byla velmi mile překvapena. Možná je to tím, že jsou tito tři starší, než byl Percy na svých začátcích a proto se s nimi dá lépe sžít. Každopádně se mi nestalo, že bych na nějakého hrdinu chytla “averzi” a začala ho nenávidět. A i když se tam naskýtá možnost případného zrádce, tak i jeho pohnutky jsem pochopila a nijak jsem si ho nezprotivila. Neříkám, že si musíte každou postavu hned zamilovat, ale nejde je ani nenávidět. Vždyť to jsou jen děti, které hloupostí bohů trčí v “nadpřirozeném” světě a musí bojovat se všelijakou havětí.

Pocity, dojmy a hodnocení.

Já Riordanovi věřila a on mě nezklamal. Líbí se mi jeho nový styl, jakým knihu pojal, i když jsem z případného míchání bohů byla velmi zmatená, přežila jsem. Věděla jsem, že jeho další série bude něco a bylo to něco, co se mi velmi zalíbilo. První díl se mi zdá ještě lepší, než série o Percy Jacsonovi (první díl).
Nejvíc se mi na knihách tohoto autora líbí jejich čtivost. Knihy vypadají sice velmi tlustě a říkáte si, že takovou cihlu nepřečtete ani za týden. Ale začtete se a ani nenadějete a jste v polovině knihy. Opravdu až tak je to čtivé. Také jsem si myslela, že to budu číst ještě teď, ale dala jsem to ani ne za dva dny.
Matoucí může pro některé na knize být střídání římských a řeckých bohů. Jednou je to Héra a podruhé Juno. Po nějaké době se to dá zapamatovat, popřípadě je to vysvětleno. Jsem ale ráda, že se možná setkáme i s jinými hrdiny. Bude to takové oživení celé série. I když ze začátku matoucí.
Proroctví jsem se rozhodla dát čtyři hvězdičky, ne že by si nezasloužilo pět, to ne. Nechávám si ale místo pro další díly z této série. Dalšího dílu bychom se mohli dočkat v září roku 2012. Je to sice dlouhá doba na čekání, ale já si ráda počkám a kdo si počká, ten se dočká. Ještě bych chtěla podotknout, že ač je obálka knihy taková podivná, jsem ráda, že nevrhá nepříjemné odlesky jako je tomu u Percyho.

Obrázek obálky a anotace: Fragment
Doplňující obrázky: we♥it

Za poskytnutí recenzního výtisku knihy děkuji nakladatelství Fragment.

Čtenářské hodnocení knihy:

5 thoughts on “Rick Riordan – Proroctví (RC review)

  1. Zrovna na tuhle knížku se nehorázně těším, jelikož Percy mě prostě bavil a já si zamilovala autorův styl psaní. I když jsou jeho knížky tlusté, čtou se strašně snadno a většinou mi více jak dva dny netrvá je přečíst, když se do nich pustím. A tvá recenze mě navnadila ještě víc, takže teď jen doufám, že ta knížka už brzo bude v naší knihovně k vypůjčení 🙂

  2. Jsem ráda, že jsem tě navnadila :))

  3. Už se těším až si knihu přečtu, recenze se mi hodně líbí, a na knihu mě navnadila :))

  4. Percyho jsem sice nečetla, ale tenhle spinn-off by mohl být dobrý 🙂

  5. Percy je takový základní kámen bych řekla. Ale tahle nová série se mi zdá ještě lepší 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s