Barbora Tuzarová – Nikdy nepřestávej věřit

NakladatelstvíCooBoo
Počet stran: 180
Rok vydání: 2012

Basketbal, přátelství, výhry a prohry, nejen sportovní, ale i životní. No a pochopitelně láska. Hlavní hrdinkou je sedmnáctiletá Samanta, která odmalička hrála závodně basketbal, ale kvůli vážným problémům s vazy v kotníku musela se sportem skončit. Na začátku příběhu Sam váhá nad cestou, kudy se má dále vydat. Jako náhodnou brigádu a zároveň k ukrácení volného času si našla modeling, kde by měla velkou šanci na profesionální úspěch. Nechce se však vzdát života, jaký vedla mezi pohodovými basketbalistkami. A do toho všeho se přimotá Viky, spoluhráč jejího o rok mladšího bratra, také basketbalista. Svěří se jí s city, které k ní už dlouho chová. Vyjde najevo, že odhodlání našel jenom díky tomu, že za pár měsíců odlétá do Španělska, protože tam přestupuje do úspěšného juniorského extraligového týmu. Samanta i přes nebezpečí vztahu na dálku neodolá jeho kouzlu, a tak se za pár měsíců na letišti loučí jako bláznivě zamilovaný pár, který věří v dobrý konec… Není to ale příliš romantická představa? Autorka této knihy oslavila teprve osmnácté narozeniny.

O autorce (Goodreads)
Sama o sobě říká, že je tak nějak „blíženecky multifunkční“. Kromě toho, že je bývalá hráčka basketbalu a miluje psaní, také ráda kreslí, jak portréty, tak komiksy, jezdí na koních a jejím snem je jednou obeplout svět na plachetnici.
V CooBoo vyšla její prvotina Nikdy nepřestávej věřit, ale již dříve publikovala povídky s námořnickou tématikou v Yacht Magazínu. V současné době dokončuje studium gymnázia v Ústí nad Labem a pečlivě se připravuje na přijímací zkoušky na FAMU.

Stručný děj, příběh.

Samanta miluje basketball, než si její nohy vyžádaly jistá zranění, která jí nyní brání hrát, představoval pro ní všechno. Jakou jistou náhradu chodí svému bratrovi na zápasy, aby mohla fandit. Bokem se věnuje modelingu, který pro ní ale představuje přesně to, čemu se dříve sama smála. Nechce se stát hloupou odbarvenou modelkou bez mozku. Po nějaké době se jí ale do života přimotá Viky a je z toho láska jako trám. To by ovšem nesměl odjet studovat do Španělska.
Basketbalový zamilovaný debut.
Kdyby se mi tato kniha nedostala do rukou díky výhře u Teresinhy, pravděpodobně bych si ji nikdy v životě sama od sebe nekoupila. Fandím mladým novým autorům, kteří se snaží spatřit světlo světa a jsem ráda, že se to povedlo i v tomto případě. Ale jak říkám, sama bych si knihu nekoupila. Nejednoho jistě od koupě odradí podivná obálka.
Abych se ale držela názvu tohoto odstavce. Jde o debut nové mladé autorky, která má ráda psaní a dokázala svůj výtvor protlačit až do nakladatelství, následně do knihkupectví. Kniha vyšla v edici No Boyzzz, to mluví za vše. Beznadějné romantičky si zde jistě přijdou na své, protože autorka hraje právě na tuto strunu. Dalo by se říci, že je to láska na první pohled, poté velmi studená sprcha, trable, myšlenky o nemožném. Nakonec ale jedna podivná a za vlasy velmi přitažená náhoda svede naše milé opět dohromady. V reálném životě samozřejmě naprosto nemožné, ale proč to naší hrdince Samantě nedopřát. To všechno doprovází basketbalová atmosféra, které autorka jistě velmi dobře rozumí (sama je bývalá hráčka).

Pocity, dojmy a hodnocení.

Řeknu to narovinu. Tato kniha nebyla zrovna mým šálkem kávy. I když čtu fantasy velmi ráda (btw. tato kniha není fantasy), tak mi nějaké scény, možná většina, přišly až příliš vymyšlené a hlavně nereálné. Hlavně už mi není třináct let, abych se nad tím rozplývala jako nadšená fanynka Justina Biebera na koncertě. Pro určitou věkovou skupinu je to určitě skvělá kniha, při které bude nejedna slečna óchat a áchat, ale mě osobně to zrovna dvakrát nenadchlo.
Autorka má zajímavý styl psaní, to jí musím pochválit. Celkem jsem si dokázala představit, co se asi hrdince odehrává v hlavě (protože nám to tam popsala).
Jsem ovšem velmi zklamaná z jedné věci – která není chybou autorky. Když jsem se do knihy ve vlaku cestou ze školy začítala, dostala jsem se ke straně č. 16. To ještě není nic překvapujícího, ale pak jsem chtěla číst dál a dostala jsem se na stranu 21. Tudíž mi pravděpodobně nejedna věc asi utekla. Přišlo mi totiž, že myšlenky na té následující straně se nějak neshodují s těmi na předchozí. Za to jsem rozhodně byla nucena srazit jednu hvězdičku, i když to není autorčina vina, je to tam a na to by si redaktoři měli rozhodně dávat pozor.
Nakonec jsem knize věnovala jen tři hvězdičky, což není tak hrozné. Když vezmu v úvahu, že jsem jednu hvězdičku srazila a chybu v knize, tak další za to, že kniha prostě nebyla tím pravým ořechovým pro mou osobu. Ale určitě si najde své čtenářské publikum. Doporučila bych toto čtení spíše mladším dívkám, kterým to všechno nepřijde tak nemožné, jako mě.
Každopádně autorce klobouk dolů, komu z nás se dnes jen tak podaří vydat knihu. Pokud samozřejmě nemáte známé, kteří to všechno zařídí. Ale zase, Michelle s její knihu Kameň večnosti by si více zasloužila vydat, než tato kniha. Máte mladší sestru – neváhejte!

Obrázek obálky a anotace: bux.cz
Doplňující obrázky: we♥it, Goodreads

Čtenářské hodnocení knihy:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s