Alexandra Adornetto – Zář

Originální název: Halo
Série: Zář, díl první
NakladatelstvíKnižní klub
Počet stran: 400
Rok vydání: 2011

Do poklidného přímořského městečka Tallow Beach nečekaně přijíždějí tajuplní sourozenci Gabriel, Ivy a Bethany Churchovi. Začnou studovat na střední škole a jejich objevení vzbudí mezi místními pořádný rozruch. Odkud se vzali? Kdo jsou jejich rodiče? Proč ve všem vynikají, aniž by vynaložili sebemenší námahu? Pro jejich tajnůstkářství a nadpozemskou krásu však existuje vysvětlení: Gabriel, Ivy a Beth jsou andělé, jejichž posláním je zachránit svět, jenž se ocitl na pokraji zkázy. Do jejich životů vstupuje Zlo v podobě bezohledného a krutého spolužáka, který zatouží po Beth. V děsivém dramatu, které následuje, andělé a člověk spojují své síly v zoufalém pokusu překonat dobrem ničivé síly temnoty a zachránit milovanou kamarádku.

Stručný děj, příběh. 
Gabriel, Ivy a Bethany jsou sesláni na Zem, aby zde sjednali pořádek. Přesně tak, všichni tři jsou andělé v utajení, kteří se musí popasovat se životem v malém ospalém městečku, které pomalu, ale jistě, postihují síly zlé strany. Jeden je udatný bojovník, druhá léčitelka a třetí je malý uzlíček citů. Jenže mají své poslání. To Bethany ovšem nezabrání, aby se zapletla s krásným Xavierem. 

Andělské poslání. 

Víte, když už se někdo tam nahoře odhodlá k tomu, aby na Zem poslal ty okřídlené bytosti, tak už se něco muselo zákonitě pokazit. Jenže místo toho, aby se andělé hned pouštěli do nějakých mocných bitev a záchraně světa, tak jsou uvelebeni v domech a pořádají dobročinné akce pro bezdomovce. Navíc! Z tak mocného anděla, jakým je Ivy se stane domácí puťka, která má každé ráno připravené buď velmi chutné muffiny nebo křupavé čokoládové sušenky! No řekněte, komu už někdy něco napekl anděl?
Celé to jejich poslání bylo takové pozvolné, jako když jsou odhodlaní čekat klidně sto let, než hnou prstem a do něčeho pořádně zasáhnout, aby pomohli lidstvu. Autorka si je vymyslela dobře, no co vymyslela, kdo ví, jestli na nás v tuto chvíli nedohlížejí a nestarají se o naše kroky životem.
Každý z nás by určitě chtěl nějakého toho anděla strážného, který by mu napovídal, určoval mu jeho cestu a pomáhal mu v nesnázích. Ovšem v případě naší trojice by se možná pomoci ani nemusel dočkat. Neříkám, že nějaké skutky se nezakládají na drobnostech, ale v tomto případě, když už tam nahoře prostě vědí, že je něco špatně, tak ani voňavá sušenka nepomůže. 
Pocity, dojmy a hodnocení. 
Z knihy jsem měla takové rozporu plné pocity, když jsem si jí pod stromečkem rozbalila, tak jsem se nemohla dočkat, až se do ní pustím a jaká vlastně nakonec bude. No, neříkám, že bych byla nějak úplně zklamaná, ale ani nejsem nijak přehnaně nadšená. Nejvíc mě zamrzela ta nudnost celého toho děje a všeho. Kniha opravdu čtenáře nenutí otáčet jednu stránku za druhou a jestli ano, tak je blázen. V jistých chvílích už máte ten pocit, že konečně! konečně se něco bude dít, ale je to ubito hromadou nesmyslů, které nikomu na moudrosti beztak nepřidají.
Mě osobně se ta myšlenka se záchranou světa před silami temna líbí, ale to zpracování už bylo opravdu horší. Co síly temna, ale celkově ta myšlenka o andělech a jejich poslání, jejich vzepření se, zamilování, poznávání světa, všechno je to takové dobré k zamyšlení. Ale knihy oplývá momenty, které by mohly být z knihy naprosto bez problému odebrány a beztak by jí nijak neublížily, naopak by jí přidaly na kvalitě a čtivosti.
V jednu chvíli se “rozplýváme” nad tím, jak krásný ten západ slunce, ten písek a to všechno je, ale když má přijít na scénu nějaký důležitý okamžik, který by se čtenář rád dozvěděl, víc si o něm přečetl, jak to všechno probíhalo, tak toho se dočká maximálně na půl stránky. Tím ztrácí veškerá akce na důležitosti a vyplývá z toho, že už tak akční ani není.
Knize jsem se nakonec rozhodla dát tři hvězdičky, čtyři jsou moc a dvě zase málo, takže zlatý dobrý střed, který si myslím nikoho neurazí. I já sama jsem zvědavá, jak se tahle série bude dál vyvíjet a co všechno nám přinese za poznatky. Budu se muset sice hodně držet, abych některé odstavce nepřeskakovala, jestli se další díl bude ubírat stejným směrem jako ten první, ale s tím se nedá nic dělat, zvědavost je hrozná věc.
Navíc jsem zvědavá, jakým směrem se bude ubírat i myšlení některých hlavních postav, protože některé, i když nedůležité, okamžiky se mi uhnízdily v paměti a jsem napnutá na to, jak se s tím popasují. 
Takže, pokud prahnete po takové průměrné andělské věcičce, tak si Zář pořiďte, ale varuji vás, místy se vyskytují opravdu uspávací scény, ale jinak je to celkem dobře zpracované a nápad je dobrý, jenom ho trochu vylepšit.
Obrázek obálky a anotace: bux.cz
Doplňující obrázky: we♥it

One thought on “Alexandra Adornetto – Zář

  1. úžasná recenzia,naozaj si túto knihu každý chváli 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s