Richelle Mead – Vampýrská akademie

Autor: Richelle Mead

Originální název: Vampire Academy
NakladatelstvíDomino
Počet stran: 280
Rok vydání: 2009

Morojská princezna Lissa a její nejlepší kamarádka Rose uprchly ve smrtelném strachu z vampýrské akademie, ale po dvou letech byly vypátrány tajemnými strážci a odvlečeny zpět. Znovu se tak ocitají v obrovském nebezpečí, protože na akademii se mohou pohybovat nebezpeční Strigojové. Ti chtějí Lissu zničit, protože jako jediná dcera urozeného morojského rodu je překážkou jejich plánu na ovládnutí světa vampýrů.
Naštěstí je tady ale dhampýrka Rose, v jejichž žilách se smísila krev vampýrů a lidí, takže dokáže zlým Strigojům lépe čelit. V tajemném a ponurém světě akademie ale nebude snadné odolat všem nástrahám a zradám: Lissa bude muset opatrněji využívat svých nadpřirozených schopností, aby nepadla do strigojské pasti, a Rose se musí vzdát velké lásky, aby mohla kamarádku ochránit a za žádných okolností ji nezklamat. Jediné, nač se totiž mohou obě spolehnout, je jejich vzájemné pouto, jejich přátelství…

Na začátek musím připomenout, že co se týče VA, nejsem outsider (:D), četla jsem ji snad už v době, kdy vyšla (první díl), protože mi jí půjčila kamarádka a líbila se mi, takže jsem si řekla, že ji přečtu znovu, abych se s vámi mohla podělit o svoje pocity a dojmy z téhle série.
Stručný děj, příběh.
Rose a Lissa utekly již před nějakou dobou z Akademie svatého Vladimíra a potulovaly se na vlastní pěst asi dva roky. Jenže všechno nevydrží věčně a tak se musí na akademii vrátit a učit se jak se patří. Nebezpečí ale nečíhá jen venku, za zdmi akademie, něco zlého se začíná dít i uvnitř. Rose se tak musí rychle začít zlepšovat, aby se mohla stát strážkyní své nejlepší kamarádky a také princezny.

Morojové, Strigojové, dhampýři.

Richelle Mead připravila pro čtenáře docela nový svět upírů a upířích padouchů a poloupírů. Člověk aby se v tom pomalu začal ztrácet, ale zas tak těžké na pochopení to není. Morojové a Strigojové jsou vlastně upíři, jediný rozdíl mezi nimi je, že Morojové jsou živí a Strigojové mrtví. Takže není zas tak těžké rozeznat, kdo je ten hodný a kdo padouch.
Pak tady máme dhampýry, to jsou, pokud jsem to dobře pochopila, potomci lidí a Morojů, prostě poloupíři, kteří jsou nadání silným tělem, dobrými reflexy a prostě jsou tak nějak lepší než obyčejní lidé. Jejich úkolem, jakožto strážců, je chránit Moroje před Strigoji, protože ti se nezastaví před ničím.
Mladí Morojové a dhampýři navštěvují Akademii svatého Vladimíra, kde se učí bojovým technikám, slovanskému umění a prostě všem možným věcem, které nás obyčejné smrtelníky nikdy nepotkají. Nesmím zapomenout na to, že Morojové ovládají magii. Tu ale používají jen na dobré věci, takže jsou svým způsobem vlastně velmi slabí a musí se spoléhat na své strážce, přijde mi to maličko sobecké, ale oni mají ty své zásady sžití s přírodou atp.
Rose a Lissa.
Tyhle dvě holky jsou krásným příkladem dvou stran mince a přesto jsou to nejlepší kamarádky, protože protiklady se prostě přitahují a můžou se vzájemně doplňovat.
Hned ze začátku budu upřímná a řeknu vám, že Lissu prostě nemám ráda, vadí mi charakter její postavy a tak nějak všechno. A kdybych byla úplně upřímná, tak mě Morojové štvou tak nějak celkově (Lissa je Morojská princezna). Ale Lissa, to je prostě případ sám o sobě. Přijde mi jako malé dítě, která doufá, že se o ní všichni ostatní postarají, v jejich světě je to možná normální, ale pro mě je to až moc dětinské a vadí mi neschopní lidé, co se v životě nevyznají. Samozřejmě se i vybarvila jako mrcha, která se snažila převzít iniciativu, ale to akorát promíchalo karty, které pak ukázaly na hrozící nebezpečí. Ale na druhou stranu, kdyby Lissa nebyla taková jaká je, tak se nikdy nesetkáme s Rose.
Rose je dhampýrka, jejíž životním snem je ochraňovat Lissu. Je to něco jako idol, kterým by chtěla být každá holka, která čte VA a každý kluk by jí chtěl. Je drzá, hádavá, neúprosná, svá a hlavně krásná a sexy. Kdo by si tohle všechno nepřál. Představuje sice určitý ideál, kterého by snad žádná normální holka nedosáhla, ale o tom to má být. Možná je trochu hloupější a vrhá se do všeho po hlavě, ale přesně to mám na Rose ráda. Vnímá nebezpečí trochu jinak a někdy si ho ani neuvědomuje a to často dává věci do chodu. Asi se nebudete divit, že po přečtení prvního dílu jsem team Rose. Líbí se mi, jak je akční a hlavně že je přesným opakem princezny Lissy. 
Samozřejmě chápu, že Lissiny schopnosti jí hezky zamotaly hlavu, není si jistá sama sebou, všechno jí dohání k šílenství, ale její postavu nemám ráda.

Pocity, dojmy a hodnocení.

Jak jsem zmiňovala výše, první díl této série jsem četla už před dlouhou dobou, takže jsem si chtěla vlastně jenom oživit paměť, abych mohla sepsat tuhle recenzi. Můj názor se ani po tak dlouhé době nijak nezměnil a sama nechápu, jak jsem mohla tak nehorázně otálet a přečetla jsem si to až teď, je to zvěrstvo z mojí strany! Hrůza velebnosti.
Zamilovala jsem si Rose a její chování, Dimitriho s jeho ruským přízvukem a všechno co se kolem něj točí. Pamatuju si, že když jsem knížku držela poprvé v rukou, tak jsem si tu jednu (ano, asi myslíme tu samou) scénu přečetla asi pětkrát a pak byl můj chtíč konečně ukojen. Nebudu vás napínat, přestože většině z vás už musí být jasné, jaké hodnocení jsem této knize věnovala, s naprosto křišťálovým svědomím dávám pět hvězdiček a myslím, že jsem objevila další oblíbenou upírskou sérii.
S tímhle námětem si mě Richelle Mead získala rozhodně víc, než s její novou sukubáckou sérií o Georgině, VA má něco do sebe a jsem sama zvědavá, jak se to bude dál vyvíjet a co se tam všechno stane a snad to bude pořád tak akční a “romantické” jako první díl, samozřejmě se neurazím, když to bude ještě lepší a čtivější, protože tenhle díl jsem přečetla během jediného dne. Tak, snad jsem tímto ukojila zvědavost některých čtenářů, kteří po téhle recenzi prahli (:D)

Obrázek obálky a anotace: Domino
Doplňující obrázky: we♥it

8 thoughts on “Richelle Mead – Vampýrská akademie

 1. Alespoň, že přiznáváš, jak špatné bylo čekat a otálet 😀

 2. A samozřejmě, super recenze! 🙂

 3. Také jsem nemohla jít pod 5 hvězdiček 😀

 4. Koukám ,že máš na Va stejný názor jako já, já Lissu také zrovna dvakrát nemusím. 🙂 Jinak si vybrala skvělýýý obrázek. Já si prostě Dimiho představuji jako Bena. ❤

 5. velmi dobrá recenzia 🙂 teším sa ked si prečítaš aj dalšie knihy 🙂

 6. Nora: To víš, teď se mi to ale zalíbilo snad ještě víc, než když jsem to četla poprvé, fakt se na další díly těším!
  Nikki: To je dobře, jinak … ! 😀
  Kath: Jo Dimitri, to je prostě něco 😀 I když všichni opěvují Adriana, ale s ním jsem se ještě nesetkala, takže zatím nemůžu soudit 😀
  Sue: Děkuji děkuji, já se taky těším, až si je přečtu 🙂

 7. Stejný názor 😀 Supr recenze ?:D

 8. VeEee, konečne som ťa našla 🙂 To ani nevieš povedať svojej soulmate, že na web sa tak skoro neplánuješ vrátiť? 😀

  A Vampire academy si asi naozaj budem musieť prečítať. Ty aj Sue tomu robíte dobrú reklamu 😛

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s