Sarah Dessenová – Ukolébavka (RC review)

Autor: Sarah Dessenová
Originální název: This Lullaby
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 376
Rok vydání: 2011

„O lásce už jsem neměla žádné iluze. Přicházela a odcházela, ranila, a někdy taky ne. Lidé nemají být spolu navěky, bez ohledu na to, co se zpívá v písních.“
Remy nevěří v lásku, a ostatně proč by měla? Její matka se se popáté vdává a její otec, kterého nikdy nepoznala, ji zanechal jen jednu ubohou píseň – Ukolébavku, kterou si lidé tak často a tak absurdně nechávají hrát na svatbách.
Remy ale věří na zábavu, a tak o kluky nemá nouzi, s kamarádkami chodí pařit a vůbec si užívá života. Přesně podle plánu, s cynismem, nadhledem a jistou dávkou blahosklonnosti nad city ostatních. Pak se ale v jejím životě objeví Dexter a snaží se jí převrátit život vzhůru nohama. Otázkou je, zda o to ledová královna Remy vůbec stojí…

Recenze může obsahovat drobné spoilery!
Stručný děj.
Remy má svoje pravidla, kterými se snaží řídit za všech okolností. Nevěří na lásku, protože doma má úžasný příklad toho, co láska dokáže – její matka se připravuje už na páté manželství, kterému Remy stejně moc nedává, nezná dokonce ani svého vlastního otce. Preferuje spíše kluky na pár týdnů a pak ahoj. Má před sebou prázdniny a pak se vydá přes celé státy na vysokou, takže je potřeba najít si krátkodobého chlapce, kterému nebude vadit, že ho pak odkopne. 
we♥it
Jenže co se stane, když do ní čirou náhodou narazí (doslova řečeno) fešák Dexter? Dobře, chvilku si s nim užjie, pak mu dá ale jasně najevo svá stanoviska. Ale co když to prostě nejde?

Postavy.

Remy je, řekla bych, taková zatvrzelá holka, která má vlastní pravidla, co se lásky týče a já sama jí obdivuji, že si jich dokáže držet a nikdy nepoleví. Stoprocentně ji poznamenalo to, že její matka se chystá už na bůhvíkolikátou svatbu a Remy už počítá s tím, že se prostě ani tahle nevydaří. Na celou lásku a chození, randění, má svůj vlastní, celkem úspěšný vzorec. Snaží se s nikým nezaplést a nemá nejmenší výčitky, když se chystá pustit kluka k vodě. Bere to, jako by si šla do sámošky pro rohlíky, jako jasnou věc, která se pořád a pořád opakuje. Někdo by si mohl myslet, že je to tak trošku coura, ono svým způsobem je to pravda, sama tvrdí, že ty kluky má kvůli sexu a po pár týdnech je zase pustí k vodě. 
Jenže pak čirou náhodou narazí na Dextera. Nevím proč, ale tohohle kluka jsem prostě hned na začátku tak nějak neměla ráda, nezamlouval se mi. Na můj vkus se zdál být až moc sebejistý, strašně si věřil, připadal si neodolatelný, atd. Nikdy jsem neměla v lásce tyhle typy kluků, co si o sobě až moc myslí. Dexter mi to dokázal hned na začátku. Tím svým, “Jsme si souzeni.” nebo tak nějak. To bylo na mě až moc. Oproti těm všem špatným vlastnostem, které Dexter bezpochyby vlastní, je to bezstarostný kluk z kapely, který má skoro pořád úsměv na tváři a dokáže vás rozesmát, ať vám zrovna umřela babička nebo ne. Tohle je jedna z jeho dobrých vlastností. Postupem času byl samozřejmě ohleduplný a hodný, nepřipadal mi už tak sebejistý, nebo spíš namyšlený, to není to správné slovo, prostě už nebyl takové macho. Ukázal dokonce i svojí slabou stránku a choval se jako tupec. Nebo možná jako žárlivec, to je přesnější výraz. Není nic horšího, než opilí ex-přítel.
Remy má samozřejmě, stejně jako Dexter, svoje kamarádky, se kterýma neustále vyráží na nějaké mejday a hledají tam příští oběť. Přiznám se, že přesně nevím, která je pořádně která, ale každopádně mají Remy přečtenou a překvapil je exes v Reminých pravidlech ohledně rozchodů. Jedna bojuje o svůj vlastní život po tom, co se s ní rozešel její přítel. Byla na něj jako nalepená a budoucnost bez něj si nedovedla představit. Všechno měla naplánované s ním a najednou se to všechno zvrtlo. Dokázala jsem se do její situace tak trochu vžít. Sama nevím, co bych bez přítele dělala, takže jsem její chování i chápala a nepřišla mi jako ubrečená odkopnutá fňukna.
we♥it
Remina matka je spisovatelkou a od toho se také odvíjí její život. Píše romány o bohatých lidech, kteří vždycky dokáží najít tu pravou lásku a žít “šťastně až do smrti”, samozřejmě překonají veškeré překážky a nakonec si řeknou své ano. Ona sama není jako hrdinky v jejích knížkách. Přítele mění skoro jako ponožky a v domácnosti nemá ani pořádný řád. Sama se nedokáže o nic postarat, zařídit si svatbu ani zařídit věci po svatbě. Já osobně odsuzuji matky, které se o své děti nedokáží pořádně postarat, protože ty děti pak strašně rychle dospějí a neužijí si pořádně život jako dítětě. Ano, je to umělkyně, ale přesto, zavírat se non-stop v pracovně a nikoho tam nepouštět ani kdyby hořelo, tomu já neříkám starost.
Pocity, dojmy a hodnocení.
Začnu jako většinou a to tím, jak se mi kniha líbila a četla. No, četlo se to překvapivě docela dobře, i když moc nemám ráda, když má kapitola 30 stránek, ale 15 by bylo ideálních, to mi pak připadá, že se tam toho moc neděje a je to trošku zdlouhavé, ale i přesto se to dalo. Nakonec jsem dala knize tři hvězdičky, protože mi přišlo, že tam nebylo až tak moc příběhu, všechno to bylo jestli je nebo není zamilované, jestli jí záleží nebo nezáleží na lásce, jestli se s ním rozejde nebo nerozejde, jestli jí změnil nebo nezměnil. Na oddech se sem tam objevila nějaká ta párty s kámoškama a nějakej ten koncík. 
Hodně mě zaujla Remin postoj, co se chlapců a lásky týče. Ona byla prostě citový chudák, taková se mi zdála. Díky svojí matce se uzavřela před láskou a rozhodla se nedat jí sebemenší šanci. Bylo to až smutné. Rozhodně to není špatná kniha na přečtení, to určitě. Hlavně se hodí pro holky, co mají problémy s klukama, protože si myslím, že by je Remy mohla hodně věcí naučit. Ale zase na druhou stranu, když nad tím tak přemýšlím, tak chodit s klukem dva týdny a pak ho nechat se dělalo někdy na základce a ne holky, které se chystají na vysokou. Ty by měly mít už aspoň trochu jasně stanovené hodnoty, co se svým životem, ať už milostným, či běžným.

Obrázek obálky a anotace: CooBoo
Za možnost vyhrát recenzní výtisk této knihy děkuji nakladatelství CooBoo.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s