L. J. Smith – Temné vize: Odhalení (RC review)

Autor: L. J. Smith
Originální název: Dark Visions: The Strange Power
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 264
Rok vydání: 2011

Kaitlyn je studentka střední školy. Kvůli svým nezvyklým očím a jasnovideckým schopnostem má pověst čarodějky. Lidé se jí bojí, a proto nemá žádné přátele. Přijme tedy pozvání do Zetesova institutu, kde bude moci začít nový život a studovat s vrstevníky s podobným neobvyklým nadáním. Kaitlyn zde pozná dva přitažlivé spolužáky, pohledného Roba, který svou léčivou silou rozdává jenom dobro, a tajemného a nebezpečného Gabriela s nezvyklými telepatickými schopnostmi. Studenti postupně začínají zjišťovat, proč byli do institutu přivedeni. A Kaitlyn se musí rozhodnout, komu má věřit… a koho bude milovat.

Recenze je bez spoilerů!

Stručný děj.
Kaitlyn studuje na střední škole, kde díky svým velmi nápadným očím a jasnovideckým schopnostem mezi ostatní spolužáky příliš nezapadá. Všichni si o ní myslí, že je čarodějka, samozřejmě ji to všechno štve a tak s radostí přijme nabídku nastěhovat se do Institutu, který velmi štědře sponzoruje pan Zetes. Seznamuje se se studenty, kteří mají podobné schopnosti jako ona.
Postavy.
Kait je ve městě, kde žije se svým otcem, jasný outsider. Již na první pohled s ní nechtějí mít lidé nic společného. Snaží se vypadat tvrdě kvůli ostatním, aby se jí nikdo neposmíval, ale uvnitř ji to všechnu užírá. Trápí se tím, že jí nikdo nezve na večírky a různé párty. Že nemá žádné kamarádky, i když by o to moc stála, nemusela by bý zrovna nejpopulárnější, ale chtěla by mít místo, kam by mohla patřit, které by bylo její a jejích kamarádek. Její schopnosti by braly jakou úžasnou věc a chtěly by být  neustále s ní. Jenže to se v její současné škole nikdy nestane. Když se přestěhuje do Institutu je Kait celá jako vyměněná, konečně našla někoho, kdo je podobný jako ona. Cítí se najednou plná a konečně má kamarádku, může plně mluvit o svých schopnostech aniž by jí chtěl někdo zavřít do blázince. Je šťastná, že může pracovat se svými schopnostmi a nemusí se jich už tolik bát. 
we♥it
Anna je nová Kaitina kamarádka, která je také obdařena zvláštními schopnostmi, stejně jako Lewis, Rob a Gabriel. Všichni přijeli nadšeně do Institutu s tím, že se to všechno naučí ovládat, kontrolovat se. Nebudou z nich už vyvrhelové společnosti, ale lidé si jich pro jejich schopnosti budou vážit. Zdá se, že Anna a Lewis budou Kaitiinými dobrými kamarády. S Robem už to je trošku horší, ale není nic, co by se nedalo napravit. K Kaiti se chová jako k mladší sestřičce a snaží se jí za každých okolností bránit a chránit před vším špatným. Chlapec Gabriel je na tom už o trochu hůř. I když to je na první pohled takovej zlej arogantní kluk, který se stará jenom o sebe, něco mě na něm zaujalo a oblíbila jsem si ho více, než opěvovaného Roba. Gabriel měl v sobě takovou temnou jiskru, která pravděpodobně nechybí v žádném z románů L. J. Smith.
Pocity, dojmy a hodnocení.
Knihy jsem se trochu obávala, ale zároveň jsem byla plná očekávání, jaká vlastně bude. Zatím jsem měla možnost číst je Upíří deníky, tak jsem se na tuto novou sérii poměrně těšila. A musím uznat, že mě nijak nezklamala, dokonce si myslím, že i dává větší smysl než Upíří deníky. Není to nijak přehnaně nadpřirozené a autorka tam nenacpala nějaké nemožné kočkolidi, nebo co to je v deníkách. Bylo pro mě dobré, přečíst si od ní i něco jiného, abych si dokázala vytvořit obrázek o tom, jestli jsou všechny její knihy napsány tak nějak stejně. Jasně, opět to bylo napsáno trochu jednodušeji, ale musím říct, že lépe než naše známá série. Možná to ale bude i překladem knihy.
Každopádně se mi tahle série zatím, tímto pilotním dílem, zamlouvá a proto jsem jí dala na databázi knih čtyři hvězdičky. Proč taky ne, bylo to pro mě dobré čtení. Přečetla jsem to asi za dvě a půl hodinky, možná tři a perfektně se to hodilo do dnešního propršeného dne. Nic mě na knize nezklamalo, ale to bych asi kecala, jedna věc by se tam asi našla. Ale ta věc je i v UD. Zase to bylo tak, že kamarádi, hodný kluk a bad guy. Já být spisovatelkou, tak neodolám a prostě dám hrdinku dokupy s BG (bad guy), protože to je potom něco tak strašně zakázanýho, až je to krásný a mrazí mě z toho v zádech. Hluboko v duší víte, že to co děláte je špatně, ale ono vám to prostě nedá, ti BG jsou stráášně sexy.
V knize ale tentokrát nehledejte žádné vlkodlaky, upíry, ani nic podobného, troufnu si říct, že je to prostě normální kniha s normálníma lidma, protože dnes se najde tolik lidí, co má takové schopnosti. Ale samozřejmě tím knihu nijak neodsuzuji, jen jí nabízím lidem, co si chtějí trošku odpočinout od všech upírů a vlkodlaků (od andělů ne, ty já žeru). Rozhodně jsem tedy zvědavá na další díly.

Obrázek obálky: bux.cz
Anotace: FRAGMENT
Za poskytnutí recenzního výtisku této knihy velmi děkuji nakladatelství FRAGMENT.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s