Scott Westerfeld – Oškliví

Autor: Scott Westerfeld
Originální název: Uglies
Nakladatelství: Triton
Počet stran: 328
Rok vydání: 2010

Každý může být úchvatně krásný, co je na tom špatného? Tally bude brzy šestnáct a už se nemůže dočkat. V jejím světě šestnácté narozeniny znamenají operaci, která člověka změní z fyzicky ošklivého na dokonale krásnou bytost, a tím jej katapultuje do ráje špičkových technologií, kde jedinou prací je nikdy nekončící zábava.
Několik týdnů před narozeninami však Tally potkává novou kamarádku Shay, která si není úplně jista, jestli vůbec chce být krásná. Mnohem raději by se ocitla mimo dokonalý svět, na utajeném místě zvaném Kouř, kde žijí oškliví, kteří se rozhodli vzbouřit proti diktátu a povinnosti být krásný. Když Shay uteče a zanechá Tally zašifrovaný vzkaz s popsanou cestou do společenství, odhalí Tally odvrácenou stranu světa krásných – a není to nic pěkného. Úřady ji postaví před nejhorší volbu, jakou si dokáže představit: buď najde svoji kamarádku a vrátí se s ní zpět, a zároveň prozradí úřadům, kde se úkryt nachází, nebo nikdy nebude krásná. Její rozhodnutí jí navždy změní život…

Recenze je bez spoilerů!

Stručný děj.
Tally Youngbloodové (divné jméno), bude za pár týdnu šestnáct let, což znamená, že podstoupí operaci, po které se z ní stane krásná a bude se moci odstěhovat do New Pretty Town za svým kamarádem Perisem. Je z toho celá nedočkavá a smutná do té doby, než potká dívku Shay, která má tak docela jiný názor a chce utéct do Kouře, místa, kde žijí utečenci. Shay nakonec uteče sama, protože Tally chce být za každou cenu krásná. Nechá ale Tally vzkaz s tím, jak se dostane do Kouře. Všechno ovšem sledují ostřížím zrakem ukrutně krásní speciální případy a postaví Tally před volbu, která by mohla změnit celý její život. Tally v kouři potkává nové přátelé a poznává nový život. Najednou si není zcela jistá, jestli bude schopná všechny v Kouři zradit. Jenže se také dozví ohavné tajemství, které se děje při operacích.
we♥it

Postavy.

Hlavní postavou je samozřejmě Tally, která brzy oslaví své šestnácté narozeniny. Její život, nebo spíš působení v prvím díle bych mohla rozdělit do takových, asi, tří etap. V první etapě jí poznáváme jako dívku, která se za každou cenu chce stát krásnou, protože všichni její přátelé už dávno podsoupili operaci a v Uglytownu se cítí být sama, odříznutá. Nejdarši by si přála, aby operace proběhla hned a ona si mohla užívat všech dobrodružství v New Pretty Town. V této fázi také slepě věří všemu, co jí o operaci a úžasném životě v novém těle a městě napovídali ve škole.
Pak nastupuje druhá fáze, druhá etapa, zde potkává Shay a její život se hodně změní. Už není tak smutná a necítí se tolik odříznutá od bývalých přátel. Musí si ale v hlavě srovnat všechno, co jí Shay povídá. V této části mi přišla plnější života, pouštěla se do nových dobrodružství a zase našla kamarádku.
V mojí vymyšlené třetí fázi má před sebou těžkou zkoušku a sledujeme vnitřní pochody v její hlavě. Neustále argumentuje, jestli když udělá tohle, tak jestli neporuší tohle a podobně. Samozřejmě tady už mluvím o Kouři. Musí se rozhodnout co vlastně podnikne, ale takové rozhodování je pro ní velmi těžké a mohla by tím zranit všechny, kteří si žijí v Kouři svůj vlastní sen.
Tally je dívka, která má ráda dobrodružství, ovšem do určité míry. Překvapilo mě, jak lehce uvěřila všemu co jí bylo v Kouři vyprávěno, všechno o těch operacích. Vzala to tak nějak, jako by to byla samzřejmost, přišla mi tím vyspělá.
Další postavou je Shay. Shay není do operací zapálená tolik, jako Tally, protože někteří její přátelé již do Kouře odešli a pravděpodobně se jim tam vede dobře. Snaží se ze všech sil, aby operaci nemusela podsoupit a mohla být ošklivá a hlavně v Kouři. Je to taková divoška, přišla mi tak ihned na první pohled. Vrhá se do dobrodružství, snad ještě víc než Tally a neustále má úsměv ve tváři. Shay jsem si oblíbila, protože dokázala prokouknout všechno, co člověku operace dokáže vzít, nenechala si jen tak něco namluvit. Neměla tak “vymytý” mozek, jako ostatní.
Deviant Art
Jako předposlední postavu zmíním Davida. Ten žije v Kouři celý svůj život a nikdy neviděl město, kde žije Tally. David se stará o to, aby se uprchlící dostali bez nějakých potíží do Kouře. Má odlišné názory na operaci než má například Tally. David je ošklivý, ale na ošklivého docela hezký, normální kluk, který se lopotí těžkou prací, jen aby z Kouře udělal lepší místo pro život. Hlavně život bez operací.
Abych odlehčila situaci, tak jsem si vybrala ještě jednoho speciála, kterého bych chtěla zmínit. Jedná se o doktorku Cableovou (myslím, nebo Calbeovou?). Patří ke speciálům a jejím největším snem (:D) je přijít na to, kde vlastně kouř vězí a až to zjistí (jestli), tak by neváhala použít i něch nejhorších prostředků. Na ní si rozhodně při operaci vyhráli.
Pocity, dojmy a hodnocení.
Přichází čas a místo pro moje pocity z knihy. No, kniha se četla až překvapivě dobře a hlavně musím říct, že mě bavila. Nejvíce se mi zamlouvala její druhá část, první byla taková, řekla bych, trochu bez akce a v posledí bylo akce až moc, ne, dělám si srandu. Ale ta druhá část, popisování Kouře a života tam, mě zaujala asi nejvíce. Samozřejmě poslední část byla hodně napínavá a všechno, děsila jsem se toho, jak to vlastně dopadne. Úsměvné bylo, jak kniha, nebo spíš autor, popisoval nás, v této době, jako naprosté ničitele přírody, kteří si nedokážeme vážit naší matičky Země. Ale svým způsobem má vlastně pravdu a třeba, když si lidé ošklivé přečtou, tak se nad sebou zamyslí a nebudou jen tak, na nový sešity kácet lesy.
Při čtení mě napadlo, jestli tam někdo vůbec chodil pěšky, nevíte? Přišlo mi, že se celý jejich svět odehrává na magnetických létajících prknech. Ale vážně! Mě se to tak celé zdálo. Každopádně musím uznat, že Westerfeld vymyslel opravdu zajímavý svět. Svět, ve kterém si nikdo nemůže nic závidět, protože všichni jsou krásní (ti co podstoupí operaci) podle nějakého měřítka a nikdo nemůže říct: “Ty jsi o něco krásnější.” Prostě žádná závist, žádné výčitky, všichni jsou svým způsobem stejní a jsou si rovni – co se týče krásy. Když vemu, kolik mladých lidí má dnes komplexy kvůli tomu, že jsou tlustí, moc hubení, hodně se jim kroutí vlasy, mají je moc rovné, mám jeden prst delší, tak by tohle mohlo být za několik desítek let dokonalé řešení. Jenže vše není tak hezké, jak by se na první pohled mohlo zdát samozřejmě.
Takže, knize s čistým svědomím dávám čtyři hvězdičky a rozhodně si pořídím pokračování, protože mě celý příběh a jeho promyšlenost hodně zaujal. 

Obrázek obálky a anotace: Triton

7 thoughts on “Scott Westerfeld – Oškliví

  1. Hezky napsaná recenze na knihu 🙂 Uvažuji že to koupím sestře 🙂

  2. Ošklivé si hodlám příští týden koupit a po tvé recenzni se na knihu těším ještě víc 🙂 Děj mě hodně zaujal, jsem zvědavá, jak se mi nakonec bude líbit. Pěkná recenze 🙂

  3. Od Westerfelda miluju Leviatana 🙂 A díky tobě si asi přečtu i Oškliví 🙂

  4. Jsem ráda, že se vám recenze líbila 🙂 a některé i inspirovala 😉

  5. V januári u nás vyjde na Slovensku, už sa veľmi teším ! 🙂

  6. Já jsem na to děsně zvědavá. Hned jak dočtu aktuálně čtenou knížku, Ďábel nosí Pradu, tak se vrhnu na tohle. Už se mi válí v poličce od prázdnin. 😀

  7. túto knihu som zaregistrovala, už dávnejšie, no akosi som ju prehliadala (nezaujala ma obálka), no po tvojej recenzií vážne uvažujem, že si ju kúpim 🙂

    Vďaka

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s