Andrea Cremerová – Vzpoura

Autor: Andrea Cremerová
Originální název: Wolfsbane
NakladatelstvíKnižní klub
Počet stran: 352
Rok vydání: 2011

Calle se Shayem se díky Hledačům podařilo na poslední chvíli dostat z hrůzyplného domu Bosquea Mara. U Hledačů našli azyl i spojenectví a konečně můžou být spolu. Jenže Calla se probudí z mdlob do děsivé nejistoty: netuší, co se stalo s členy její smečky, s její rodinou, a strachuje se o život Rena, mladíka, který jí byl už dávno předurčen jako životní druh. Poté co se do úkrytu Hledačů dostane Callin bratr Ansel, její nejhorší obavy se potvrdí… Cítí, že svůj útěk a jeho následky může odčinit jen tehdy, když se vydá zpět do Vailu a mladé vlky osvobodí. Naštěstí Hledače, kteří se jí ujali, nemusí nijak zvlášť přesvědčovat. Záchranná výprava začíná…

Recenze může obsahovat spoilery na předchozí díl!

Stručný děj.
Děj začíná tam, kde končí Smečka. Calla se probouzí u Hledačů, svých odvěkých nepřátel a neví, co si má vlastně myslet. Jenže ví i pravdu o Strážcích a o tom, jak všem z její smečky celou dobu jen lhali. Musí se proto spojit s Hledači aby svoje Ochránce zachránila. Takové spojenectví si ale při bojích vysloužilo svoje oběti a padlo stejně dobrých jako zlých.
goodreads
Calla se tedy snaží spolu se Shayem a Hledači zachránit svojí smečku a hlavně Rena, se kterým to kvůli jeho lži v prvním díle určitě nedopadlo nijak dobře. Objevujeme také místo, kde Hledači žijí a celou jejich “hierarchii”, historii a hlavně jejich poslání. Na povrch se ale dostane až příliš pravd a naši hrdinové je budou muset silou vůle překousnout.

Postavy.

Přečtení Vzpoury pro mě bylo jistou výhrou – dokázala jsem konečně tak trochu porozumět hlavní hrdince Calla a možná jsem si jí i trochu oblíbila. V předchozím díle jsem jí obviňovala z toho, jaká to není lehká holka, ale teď jsem jí opravdu konečně pochopila. Její pouta ke smečce ve Vailu a k Renovi. Nemůžete prostě jen tak někoho vytrhnout od něčeho, k čemu byl vychováván celý život a najednou mu říkat svoje teze, tak to prostě nejde. Ona to má všechno hluboce zakořeněné, že se toho, i po poznání pravdy, prostě nemůže zbavit. Začínám tak trochu fandit týmu Calla. Tady je jasně vidět, jak se čtenářův názor může po přečtení jednoho dílu krásně změnit. Callu jsem odsuzovala, nyní jsem jí pochopila. Bylo ji celý život vštěpováno něco, co byla lež, ale ono je těžké se od toho jen tak odpoutat.
Kdo četl Smečku, tak jistě ví, že Calla se Shayem skončili v “doupěti” Hledačů, odvěkých nepřátelů Ochránců a Strážců. Řeknu vám, tihle Hledači, to jsou prostě týpci, jinak bych to nepopsala. Jistě, najde se tam nějaký uhlazený, pravidelposedlý mrzout, ale to je jeden ze sta. Já chci být Hledačem! Sice by se mi asi nelíbili všechny ty boje, ale tak bych šla k jiné skupně, no problemo. Hledači jsou prostě pravý opak Strážců – z těch jde strach, protože mají svoje Přízraky a používají je k mučení a k různým ohavným věcem. Hledači udržují rovnováhu s přírodou a ta je za to dokáže odměnit. Postavy některých Hledačů celou mi celou knihu dokázaly zpříjemnit, někdy jsem se těm jejich hláškám a šarvátkám mezi sebou dokonce zasmála. Jsou tak odlehčení, nesnaží se na nikoho zapůsobit svojí silou – viz. Strážci, a dokáží dát šanci i někomu, jakou jsou Ochránci. Dávají prostě druhou šanci.
deviantart
Rena jsem si v prvním díle nijak zvlášť neoblíbila. Přišel mi jako namachrovaný macho, který si nevidí na špičku nosu – to prostě nemám ráda ani v reálném životě, natož abych o někom takovém ještě četla. Ale i na něj jsem během čtení docela změnila názor, nebude tomu asi tak jako u Cally, ale prostě změnila. V knize se nijak často nevyskytoval, ale když se tam objevil, tak se mi před očima objevilo jedno jediné slovíčko – lítost – to přesně jsem cítila, když jsem viděla jeho osud, jak byl zmanipulován, doslova si ho přetvořili k obrazu svému. Dřív jsem ho neměla ráda, teď je mi ho líto, opravdu.
Jenže Ren není jedinou postavou, kterou postihl ošklivý osud. Nejvíce si toho protrpěl Ansel, Callin bratr, kterého potkal osud horší než smrt. Z jeho trestu, který na něj seslali Strážci se mi chtělo občas brečet, protože to si prostě nikdo nezaslouží. Jenže Strážci tak ukázali svojí moc a také to, co se stane každému dalšímu Ochránci, pokud se jim Calla nevydá.
Pocity, dojmy a hodnocení.
Po skončení prvního dílu jsem byla docela zvědavá, jak se to všechno vyvrbí ve Vzpouře, takže jsem si jí celá nedočkavá předobjednala. Musím říct, že nelituji a kniha se mi líbila možná ještě víc než předchozí díl, ale zase ne o hodně. Hodně si u mě polepšily některé postavy, protože v prvním dílu jsem měla chuť jim jednu vlepit.
goodreads
Možná mě malinko zklamal děj knihy. Ale mám takový pocit, že se tam zas až tolik věcí neodehrálo a většinou se čtenář pohyboval na akademii a dvakrát, maximálně třikrát si vyrazil ven. Možná je to ale jenom můj pocit, nevím. Ale zase tolik mi to nevadilo, protože se vždycky něco dělo, ať už akčního nebo romantickýho, prostě jsem měla nutkání číst pořád dál a dál. I když jsem si říkala, dneska jenom tři kapitoly, ať mi něco zůstane na potom, a ono houby. Andrea to umí prostě hezky podat ten příběh, že se dolouho nezabýváte nějakým popisem ale prostě to odsýpá, a tak to mám ráda. Prokousávání se obsahem není zrovna můj koníček.
Samozřejmě mě hodně naštval konec knihy – opět! Jak si to může Andrea dovolit a nechat mě tak dlouho čekat? To nechápu. Prostě to v tom napínavém utla a čekej.. No každopádně já si pořídím i třetí díl – doufám že zase předobjednám, protože jsem hodně zvědavá, jak se to vyhrotí a jestli se všechno podaří a všichni budou žít šťastně až do smrti. Doufám ale, že třetí díl bude zároveň i dílem posledním. Nejsem zrovna fanoušek stopadesátidevíti dílných sérií, jestli mi rozumíte, protože pak se to všechno táhne a táhne až to najednou nemá konce.
No, kniha si rozhodně zaslouží čtyři hvězdičky (pět nedám, uvidím jaké bude pokračování), protože se mi to dobře četlo a nějakým postavám jsem dokázala konečně porozumět a trochu si je i oblíbila. Ještě bych snad na konec vytkla to, jak jsem se ve vší té historii a vysvětlování docela ztrácela. Asi to bude mnou, ale tak nějak jsem to všechno prostě nepochopila, kdo je kdo a podobně. V tom asi bude můj problém a asi si sérii budu muset přečíst znovu :D. Ale při tak povedené sérii to bude jen k mému dobru.

Obrázek obálky a anotace: bux.cz

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s