Raphaël Cardetti – Vasalisův paradox (RC review)

Autor: Raphaël Cardetti
Originální název: Le Paradoxe de Vasalis
Nakladatelství: Metafora
Počet stran: 298
Rok vydání: 2011


Jednoho časného rána naruší nebývalý poklid pařížské Sorbonny náhlá smrt. Ale jaký mohl mít Albert Cadas, profesor středověké literatury, důvod k sebevraždě? Již vyšlo: Sochař duší Valentine Saviovou, talentovanou mladou restaurátorku, mezitím navštíví tajemný starší gentleman s unikátní zakázkou: má zrestaurovat bezcenný středověký rukopis, jehož opotřebované stránky slibují rozkrytí jisté záhady, která po staletí fascinuje badatele i spisovatele. Valentine však brzy zjistí, že stínové postavy, které mají o tajemství knihy zájem, jsou mnohem krutější a temnější, než si vůbec dokáže představit. Společně se svým přítelem, aristokratem, znalcem a tak trochu taky podvodníkem Hugem Vermeerem, a Davidem Scottou, Cadasovým doktorandem, se Valentine vydává na dobrodružnou výpravu úzkými uličkami a pochmurnými palácovými sídly Latinské čtvrti.

Recenze je bez spoilerů!

images google
Hned na úvod musím říct, že mi tato kniha přišla trochu ve stylu Dana Browna a jeho honičkami za uměním. Všichni jistě známe Šifru mistra Leonarda nebo Andělé a Démoni. Tak nějak takhle v tomhle stylu mi přišla i tato kniha.
Tajemný bohatý muž, o kterém si většina populace myslela, že je už dávno po smrti přijde za nadějnou a velmi talentovanou restaurátorkou Valentinou se žádostí o zrestaurování jednoho dávno zapomenutého díla. Elias Stern šel na Valentinu velmi psychologicky a přesně věděl, co říct, aby tuhle práci přijala.
Sternova tajemná nadace, která se zajímala o umění, byla pro Valentinu obrovskou záhadou. Nejen pro ni samozřejmě. Jenže jak můžeme někoho usvědčit z podvodů, když jeho účetnictví je čisté jako lilie.
Tím, že Valentina souhlasila s restaurováním Sternova zakoupeného kodexu se docela ohrozila na životě. Všichni se za kodexem totiž honili, jako za snem. Proč také ne, vždyť kodex měl údajně napsat sám Vasalis, který žil někdy ve 13. století (nevím přesně) a jehož existenci se snažil papež Klement (nevímkolikátý) zahladit.
Kniha nese svůj název Vasalisův paradox opodstatněně. Všichni se v knize honí za prchavým snem a na konci zjistí hořkou pravdu. Někteří kvůli té knížečce položili život, neříkám, že dobrovolně.

we♥it /van Goghovi Kosatce

Přesto však se tahle kniha nezařadila mezi moje nejoblíbenější a měla jsem chuť jí po několika stránkách odložit. Jsem umělecký neandrtálec a Cardetti se v umění opravdu hodně vyzná, proto mě ta kniha až tak nenadchla a většinu doby jsem ani nevěděla, o čem že se to tam mluví. Kdyby se z knihy vyjmulo všechno to umělecké pojmenování a slavní atoři, tak by příběh knihy vyšel tak na polovinu.
Ale za tím vším výčtem umělců, obrazů a všeho možného na mě čekal docela zapletený kriminální příběh. Sama jsem neměla až do konce tušení, která postava je ta správná a která ta zlá. Všichni se honili za malou knížečkou a těm mocným bylo vcelku jedno, kdo při tom pátrání přišel o život. Nějaká úmrtí byla podle mě až zbytečná a možná i trochu krutá. Na krev si nijak zvlášť nepotrpím.
Já sama jsem této kniza dala na databázi knih jen dvě hvězdičky, protože se o umění nijak zvlášť nezajímám a ty hvězdičky jsou čistě za příběh knihy. Ale jestli se zajímáte o umění těch největších umělců a trochu se v tom vyznáte, nebo i víc, tak je to kniha přesně pro vás. Pokud jste však “nevzdělaný” (co se umění týče) vysokoškolák jako já, tak doporučuji po knize raději nesahat. Nebýt mého zajetého pravidla, že knihu prostě dočtu do konce, i kdyby mě sebevíc nebavila, tak tuhle bych dávno odložila. Jsem prostě nevzdělanec, co neocení pořádné umění.

Obrázek obálky a anotace: bux.cz
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Metafora.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s