C. S. Lewis – Lev, čarodějnice a skříň (RC review)

Autor: C. S. Lewis

Originální název: The Lion, the Witch and the Wardrobe
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 200
Rok vydání: 2006

Je spousta dveří a jenom jedny vedou do jiného světa. Narnie… země zakletá do nekonečné zimy… země, která čeká na osvobození. Čtyři sourozenci projdou tajemnou skříní a ocitnou se v Narnii – v zemi, kde žijí mluvící zvířata a kterou ovládá zlá Bílá čarodějnice. Děti se snaží obyvatelům Narnie pomoci, ale když jsou všechny naděje téměř zmařeny, návrat bájného lva Aslana zvrátí běh událostí a do země konečné přijde jaro.

Recenze je bez spoilerů!


Stručný děj.

we♥it
Myslím si, že popisovat děj právě u tohoto dílu Letopisů Narnie nebude nijak důležité, protože většina lidí zná právě tento díl zfilmovaný, tak proč by četli knihu.
Ale i tak si dovolím ho trochu popsat. Čtyři sourozenci se kvůli válce dostanou do domu svého příbuzného, kde mají tuto událost přečkat. Prozkoumávají obrovský dům, až jednou Lucinka, nejmladší ze sourozenců najde místnost, ve které je jenom jedna jediná skříň. Schová se do ní a ocitne se rovnou v Narnii. Tak začíná jejich dobrodružství za záchranou této bájné země. Musí se vypořádat se zlou královnou Jadis a jejími noshledy.
Postavy.
Hlavními postavami druhého dílu jsou čtyři sourozenci – Petr, Zuzana, Edmund a Lucie (od nejstaršího po nejmladší). Nejsou nijak nadšení z toho, že se musí přestěhovat kvůli válce, ale naskytne se jim obrovitánský dům k prozkoumání, což se zdá být dobrou protihodnotou. V tomto domě získají volnost o jaké se jim ani nezdálo.

we♥it

Jelikož jsou Petr a Zuzana ze sourozenců nejstarší, snaží se ostatním vynahradit rodiče a chovají se velmi zodpovědně. Naslouchají jim a zhodnocují jejich návrhy a všelijaká tvrzení. Lucinka, jako nejmladší, má velmi pozitivní vztah ke všem hodným obyvatelům Narnie a je velmi důvěřivá, pravdomluvná a občas i trochu naivní. Je to dítě, jaké by si každý rodič přál mít. Má úžasnou fantazii, je hodná, dokáže odpouštět, ale samozřejmě má také svojí hlavu a za každou cenu se snaží stát si za svým názorem či myšlenkou. Posledním ze sourozenců je Edmund. To je jasný příklad chamtivce, který myslí jen na sebe a je mu jedno, jak dopadnou ostatní. Je to typické sobecké dítě, které by pro kousek sladkosti zradilo i svojí vlastní rodinu. Ale říká se, že všechno zlé je pro něco dobré.
Se zlou královnou Jadis jsem se setkala už v prvním díle, ale pořád jsem nepochopila, jak se teď dostala k moci a udělala z Narnie Severní pól. Jadis je něco, co by každá kniha tohoto typu měla mít, nějaké zlo, které musí být zákonem pohádky poraženo, aby všichni mohli v pokoji žít. Bez Jadis by to teď prostě nebylo ono, nebylo by to tak napínavé a dobrodružné.

we♥it

Jako poslední nesmím zapomenout zmínit úžasného lva Aslana, kterého bych chtěla mít doma, aby mi dával moudré rady. Je to král zvířat jak se patří. Dokázal se obětovat i kvůli zrádci se kterým tak nějak neměl ani pořádně nic společného. Je to moudrý rádce, který věří v lidi a obyvatele Narnie, v jejich dobrou stránku a pomaličku, za pomoci zapeklitých otázek je postrkuje ke správnému cíli. Narnie bez Aslana – to by snad ani nebyla narnie. Je to jako kdyby vyšlo slunce, ale nevydávalo by tolik světla a nehřálo by nás na kůži.

Pocity, dojmy a hodnocení.

we♥it

I když už v sobě nemám tolik té naivní dětské fantazie, Narnii jsem si zamilovala hned při čtení prvního dílu. Má to v sobě jakési kouzlo, které v mojí hlavě dělalo všelijaké věci, představovala jsem si všechny obyvatele Narnie i její přírodu. Kdo nezná Narii, jako by nežil. Lewis vytvořil pro děti něco, co když si nepřečtou, jako by nežili. Vytvořil dokonalý svět, kde je všechno čisté a všichni se mají rádi. Moudrého Aslana, který nikdy přímo neodpoví na otázku a svými výroky nás nutí přemýšlet a dělá z nás tak lepší lidi.
Pravděpodobně jsem asi ještě dítě, protože se mi čtení Narnie hrozně líbí a dokáže mě přivést na docela jiné myšlenky. Je to všechno takové naivní a dětské až je to k neuvěření. Narnie mi dokázala, že v sobě ještě uchovávám nějakou tu fantazii a že se ještě hrdě mohu tak trochu prohlašovat za dítě, protože děti nemají žádné starosti, jen ty, se svojí fantazií.
Kniha na mě zapůsobila i po emocionální stránce a upřímně přiznávám, že jsem tak trochu měla na krajíčku.
Lewis to dokázal napsat tak, že to zaujme i staršího čtenáře a nepřestává číst, dokud se nedostane do úplného konce.

Obrázek obálky: Fragment
Anotace: bux.cz
Za poskytnutí recenzního výtisku této knihy děkuji nakladatelství FRAGMENT.

2 thoughts on “C. S. Lewis – Lev, čarodějnice a skříň (RC review)

  1. Ano, Narnii mám taky ráda a nemyslím, že by byla jen pro děti, i dospělí v ní můžou spoustu věcí objevit. Důležité zmínit je i to, že Narnie je vlastně celá o křesťasntví, kdy lev Aslan je Ježíš Kristus. Mnoha lidem to ale ujde… Narnie je ale krásná a kouzelná a plná fantazie.

  2. Ano 🙂
    Já si taky napsala Fragmentu o recenzní výtisk. Mám za sebou první dva díly: Čarodějův synovec a právě i Lev, čarodějnice a skříň 🙂 dneska jsem konečně koukala na ten první film 🙂 a napsala recenzi na synovce.. 🙂 Já si také Narnii hrozně oblíbila.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s