Andrea Cremerová – Smečka

Autor: Andrea Cremerová
Originální název: Nightshade
NakladatelstvíKnižní klub
Počet stran: 400
Rok vydání: 2011

Calla Torová není jen tak obyčejná americká středoškolačka, je rozená bojovnice, navíc vůdkyně smečky Nightshadeů. Většinu života tráví v lidském těle, ale stačí jen nepatrný impulz, drobné ohrožení, a promění se ve vlčici. Brzy se však ukáže, že se nemusí ve smrtelném nebezpečí ocitnout zrovna ona nebo její blízcí, aby se její vlčí instinkty probudily. Když při hlídkování v horách narazí na Shaye, lidského mladíka, jehož na životě ohrožuje medvěd grizzly, nezaváhá a zachrání ho. Ve chvíli, kdy se zadívá do jeho očí a ucítí jeho vůni, která jí připomíná jaro, začne pochybovat o věcech, o nichž nikdy nepochybovala. O svém postavení a předem daném osudu, který ji předurčuje stát se družkou přitažlivého vůdce smečky Baneů. Existuje nějaká možnost, že by se všemu mohla vyhnout? Pokud se nechá vést srdcem, riskuje, že přijde o všechno – včetně svého života. Stojí zakázaná láska za takovou oběť? A co když pravidla, na nichž smečky Ochránců a Strážci, jejich vládcové, tak lpí, nemají zajistit všem lidem na světě bezpečí, jak si až dosud myslela, ale jen je kontrolovat? Smečkou započíná třídílná akční a zároveň romantická fantasy série..

Recenze je bez spoilerů!

První díl oblíbené série o vlkodlacích z pera Andredy Cremerové jsem si chtěla přečíst už hodně dlouho, protože se kolem ní začala doslova šířit panika. Takže jsem jednoho dne nedokázala odolat a pořídila si jí! Musím říct, že té investice za žádných okolností nelituji.

Stručný děj.
images.google

Ihned na začátku knihy zachrání Calla při své hlídce kluka jménem Shay, který by byl bez její pomoci odsouzen hrozivému medvědu grizzly. Calla mu tak odhalí své tajemství, že se kdykoli dokáže přeměnit v silného vlka, Ochránce. Jenže Shay je jen obyčejný člověk a tak musí Calla zmizet, aby nepojal nějaké podezření. Ale osud tomu tak chtěl, že Shay začal navštěvovat stejnou školu jako Calla. Calla se tak dostává do jakého si pomyslného milostného trojúhelníku, protože jako členka smečky je svázána k jinému vlkovi, Renovi. Již od narození je jim souzeno, že se v určitém věku vezmou. Oba dva se snaží Callu získat. Jenže spolu se Shayem přichází i záhadná tajemství, která by Callu nikdy v životě nepotkala, nebýt Shaye. Jenže zjišťování takových tajemství, jejichž rozluštění hrozí trest smrti, přináší různá překvapení. A Calla ani pořádně neví, komu ještě může věřit a komu ne.

Postavy.
deviantart.com

Calla Torová je hlavní hrdinkou celé knihy, ona sama celý příběh i vypráví, takže se dozvídáme vše z jejího pohledu. Mohla bych jí popsat jako takovou nestálou, citově nevyrovnanou teenagerku, která sice ví, co od ní život čeká, ale v koutku duše by si přála něco docela jiného. Hodně si zahrává s city jak Shaye, tak i Rena. Sama pořádně neví, pro kterého se má rozhodnout. Já osobně bych jí nedopřála žádného z nich, protože jednomu v jednu chvíli bude muset zlomit srdce. Na druhou stranu se jí ale nedivím, jak to s těma klukama má, protože oba jsou sexy, každý svým osobním způsobem.
Shay se přistěhoval do města ke svému strýci, do ohromné vily, kde v podstatě žije úplně sám. Je to takový vlezdoprdelka, který se již na první okamžik do Cally zamiloval. Snaží se jí být co nejvíc v patách a získat si její pozornost.
Ren, Cally nastávající je sukničkář v každém slova smyslu. Na škole není snad jediná holka, která by s ním neměla nějaké pletky, až na Callu samozřejmě. Je také hodně výbušný a nelíbí se mu, že se Shay kolem Cally neustále potlouká. Jeho žárlivost je tak trochu roztomilá a smrtící.

images.google

Svět v této knize by se dal rozdělit na čtyři skupiny. První tvoří Strážci a Hledači, kteří dohromady tvoří Dávné. Ti byli na světě ještě hodně před námi a jsou obdařeni kouzelnou mocí. Jenže Strážci mají za úkol chránit lidi a svá tajemství, kdežto Hledači jsou jejich opakem. Strážci si na svou ochranu vytváří z lidí Ochránce – lidi-vlky, kteří chrání jejich poklady a za oplátku jim Strážci dopřávají luxus. Strážci by někomu mohli připadat jako hodně ortodoxní Islámisti. Vytvářejí pravidla, jejichž porušení se trestá velmi krutě, někdy až smrtí. Jenže říkají Ochráncům pravdu, opravdu jsou tady aby chránili lidstvo před Hledači. Kdo z nich je opravdový bad guy?
Musím se přiznat, že abych celou tu hierarchii pochopila správě a úplně, musela bych si celou knihu přečíst znovu od začátku.

Pocity a dojmy.

Svět v této knize se mi líbí. Vlci tu nejsou popisování jako krvelačné bestie (i když občas ano), které se mění za úplňku a vraždí nic netušící obyvatele Paříže (tady není Paříž, ale vzpomněla jsem si na film Americký vlkodlak v Paříži). Vidíme je v docela jiném světle. Nemusí každý měsíc čekat na ukrutně bolestivou přeměnu, ale mohou se klidně za bílého dne bezbolestně proměnit v knihovně.
Při čtení jsem občas měla chuť Calle za její chování zakroutit krkem. Úplně z ní bylo cítit, že by se Shayovi nejradši oddala a najednou mu chtěla ukousnout ruku. Pak se zase před ním nakrucovala Renovi na klíně. Opravdu si myslím, že si s nimi hodně zahrává a třeba se jednou bude divit, až jí oba nechají na holičkách. Občas mi ale z jejich “milostných” scén tak trochu mravenčilo v břiše a říkala jsem si, ať se to konečně už stane, nebo to nevydržím, ale ono prdlajs.
Taky bych si troufla tvrdit, až od jejich bádání a jak nemohli přijít na kloub slovu “dar”, mi bylo tak nějak jasné, co se má při svatebním obřadu stát. Bylo to takové trochu předvídatelné, ale nakonec jsem byla Renovým postojem mile překvapená a hodně si u mě chlapec šplhnul!
Hodnocení.
Rozhodně musím říct, že koupě této knihy ani v nejmenším nelituji, místy byla možná trochu slabší (předvídatelnost), ale rozhodně nám to vynahradily dech beroucí, ať už milostné, či jiné, scény. Závěr knihy určitě každého čtenáře našponoval, že se nemůže dočkat dalšího dílu, stejně tak jako já. Ať už je Calla tak trochu lehká nebo ne, mám jí ráda, chápala jsem její postoj vůči smečce a její povinnosti. Jako holka to rozhodně neměla lehké, to ji obdivuji.
Kniha je samozřejmě dobře a čtivě napsaná. Opět se můžeme vžít do pocitů hlavní hrdinky. Nedokážeme sice nahlédnout do hlav jiných lidí, ale celý příběh nám to dokáže tak nějak vynahradit. Vždyť každý má rád tajemství. I když nějaká vedou krvavou cestou.


Obrázek obálky a anotace: Knižní klub

One thought on “Andrea Cremerová – Smečka

  1. Musím souhlasit, že Calla mi taky občas dost lezla na nervy svým chováním a že to bylo místy předvídatelné… Ale celkově je kniha skvělá a taky se nemůžu dočkat na další díl.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s