Richelle Mead – Sukuba 1: Trápení

Autor: Richelle mead

Originální název: Succubus blues
Nakladatelství: Domino
Počet stran: 320
Rok vydání: 2011
Sukuba je nadpřirozená bytost, která smí po libosti měnit podobu a jediným jejím úkolem je svádět. Zní to tak lákavě! Dívka může být, kým chce, její šatník je nevyčerpatelný a smrtelní muži by udělali cokoli pro její pouhý dotek. No, vlastně za to platí svou duší, ale proč zacházet do přílišných podrobností?
Avšak život Georginy Kincaidové, sukuby ze Seattlu, není ani zdaleka tak exotický. Pracuje v knihkupectví a její šéf je poměrně nesnesitelný uťáplý chlap. Nesmrtelní přátelé si z ní nepřestávají dělat legraci kvůli jedné její dávné proměně. A nejhorší ze všeho je to, že si nemůže vyjít na rande, aniž by z dotyčného muže nevysála život. Ona by přitom dala všechno na světě za to, kdyby se směla dotknout slavného a neodolatelně krásného spisovatele Setha Mortensena!
Snění o Sethovi však bude muset počkat, protože ve světě nadpřirozených bytostí se začíná dít cosi podivného… a velmi nebezpečného. Georgina se proti vlastní vůli stává aktérkou souboje mezi dobrem a zlem…

Recenze může obsahovat spoilery, číst jen na vlastní nebezpečí! 

Tuhle knihu jsem si chtěla přečíst strašně moc, ani vůbec nevím proč. Ale všude se o ní tak nějak psalo, navíc jsem z VA přečetla jen první díl, tak jsem si chtěla trošku udělat názor na autorku i z jiné knihy. Tak jsem vlítla do knihkupectví a během tří minut ani ne byla moje a spokojeně jsem si jí nesla domů.. 

Stručný děj.
Ocitáme se ve městě Seattl, kde může každá nadpřirozená bytost bezpečně ukrývat svou pravou identitu a žít mezi lidmi. Žije zde i Georgina, krásná sukuba, která dokáže dle libosti měnit svůj vzhled a může mít každého muže, na kterého si ukáže. V této chvíli ale pracuje v knihkupectví a vůbec, ke knihám má zvláštní vztah, už jen její pravidlo ohledně čtení. Poflakuje se s partou nadpřirozených bytostí do té doby, než jednoho z nich někdo zabije. Jenže kdo by to mohl být, když jsou všichni nesmrtelní? Georgina se pouští do pátrání i proti vůli svého “šéfa” anděla. Musí si ale dávat pozor, aby sama nepřišla k úhoně. V té době se seznamuje se dvěma muži, Robertem a Sethem, oba jí přitahují, ale ona se nechce s nikým vázat. Už jen z toho důvodu, že je sukuba.

Postavy.

Georgina je sukuba, jak už název knihy napovídá, žije v Seattlu a jako bokovku má práci v knihkupectví. Může libovolně měnit svojí podobu a mít každého muže, jenže jakožto sukuba mi moc nepřišla jako sukuba. Celou knihu se mi zdála jaksi zaprdlá a nijak se nesnažila vyčnívat, svádět muže pro svou potřebu přežít. Je to zkrátka normální dívka, je chytrá a má pokaždé v záloze nějakou trefnou poznámku. Zajímá se o knihy a tanec.

we♥it

Robert je muž, který se za každou cenu snaží získat její přízeň. Neustále jí nějak nadbíhá, ale ona ho zase pořád odmítá. Jenže on si nedává pohov dokud ji nedostane na rande, ze kterého se stane další a další až nakonec skončí spolu v posteli. Robertovi by se dalo přezdívat stalker, už jen díky tomu, jak se Georginu snaží pořád dostat. Na druhou stranu slavný spisovatel Seth, který se kolem Georginy také ometá, nijak nedává své city najevo a navenek působí celkem zaprdle a nemluvně. Zdá se, že pořádně se dokáže vyjádřit pouze při psaní. Když se dozví pravdu o nadpřirozeném světě, sám neví, co si o tom všechno myslet a snaží se držet dál. Jenže na člověka láska prostě zapůsobí.
Máme tu také hodně nadpřirozených postav. Anděli, démony, upíry, skřety, nefilim. Všichni se tu tak nějak snaží přežívat a dělat svojí práci – odvádět zkažené duše. Nejvíc jsem si oblíbila postavu vampýra Codyho, který patří mezi Georgiiny přátelé, i když má ale poslouchat svého mentora, přihlíží i k radám Georginy a to ho udrží naživu.
Pocity a dojmy.
Když jsem se do knihy celá žhavá pustila, čekala jsem něco jiného. Nedokážu přesně popsat co, ale celé mi to tak nějak přišlo takové moc suché. Co se týče postav, tak mi žádná nevadila, ale ten děj se tak nějak prostě táhl a pořádně tam až do konce ani žádný nebyl. Jakožto sukubu jsem si představovala nějakou extrémně sexy holku, která má každý den někoho ve svých spárech. Ale chudinka Georgie mi přišla taková, nevím, asi uťáplá, takhle bych to dokázala vyjádřit.
Hodně mě v knize překvapily, na druhou stranu, sexuální scény. Při jejich čtení se člověk může, tak říkajíc, dostat rovnou do akce. Protože, přiznejme si, šlo o hodně žhavé scény, které by nikdo mladší 15ti let číst rozhodně neměl. Při jejich čtení se nejednomu rozhodně zastaví dech. Moc knih s tak žhavými scénami jsem rozhodně nečetla, tohle je vlastně první. Bylo jich málo (těch scén), ale když už přišly, tak to rozhodně stálo za to. A já, jakožto patřičný úchylák jsem si jejich čtení jak se patří užívala. Rozhodně je ale nebudu používat do meme sladká políbení.

Hodnocení.
Knihu jsem chtěla strašně moc, ale malinko mě zklamala, jak jsem zmínila výše. Popravdě jsem vůbec nevěděla co mám očekávat, což mě asi tak trochu poznamenalo. Jinak ale šlo o dobré čtení, sice mi ta malá písmenka dala docela zabrat, ale to by se do hodnocení knihy nemělo počítat. Přečetla jsem to asi za tři dny. Ale rozhodně toho nelituju, že jsem si knihu pořídila, upřímně se těším na další díl, třeba se to bude vyvíjet trochu víc akčnějí a ještě mě to překvapí. Hodně se mi na knize líbily Georginy starosti o lidské muže. Chudinka nemůže prožít ani normální vztah. Není to sice sukuba jak se patří, ale u ní se to dá spíše považovat za trest, že nemůže žít život s mužem, kterého miluje. I po tom všem, co jsem napsala, se těším na další díl a snad mě ještě trochu víc překvapí než tenhle. Prozatím tedy:

Obrázek obálky a anotace: Domino

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s