Laurell K. Hamilton – Kavárna šílenců

Autor: Laurell K. Hamilton

Originální název: The Lunatic Cafe
Nakladatelství: Triton
Počet stran: 296
Rok vydání: 2008 
Fan stránky knih o Anitě Blakeové: Guilty Pleasures

Animátorka Anita Blakeová je zákonnou popravčí upírů pro celou oblast. Jako expertka na nadpřirozené jevy spolupracuje i s místním Duchařským komandem, zvláštní policejní jednotkou specializovanou na nadpřirozené zločiny. Teď se setkává s řadou případů pohřešovaných lykantropů. A jako by pracovních problémů neměla až nad hlavu, musí současně řešit i potíže ve svém osobním životě. V slabé chvilce slíbila manželství alfa samci vlkodlačí smečky, ale ani to ji nezbavilo nežádoucí pozornosti Pána Upírů a jeho žárlivých příznivkyň.V komplikovaném případě se jako obvykle řeší i otázka, „Kdo je tu vlastně netvor?”
Recenze může obsahovat spoilery, číst jen na vlastní nebezpečí! 
V dalším, v pořadí čtvrtém, díle o popravčí upíru Anitě Blakeové se odprostíme od lovení upírů a místo toho se dostaneme do světa měňavců – a to všech možných druhů. Od vlků až po labutě. Anita je povolána, aby vyřešila případ pohřešovaných měňavců. 

Stručný děj.

Při pátrání po pohřešovaných je Anita nucena spolupracovat s alfa vlkodlakem a navštěvuje Kavárnu šílenců, která je pro měňavce jako stvořená. Jenže jak všichni dobře Anitu známe, není ochotna za nevhodných podmínek spolupracovat a opět se dostane do problému, který jí málem stojí život. 
Anita Blake
Anita navíc řeší svůj vztah s vlkodlakem Richardem, kterého na jednu stranu miluje, ale na tu druhou neví, jestli by byla schopná přijmout to zvíře, které v něm přebývá. Jenže ve slabé chvilce mu řekne své “ano”, ale pak začne přemýšlet o svých možnostech, o tom, že nemá ráda netvory. Problémem však je, že Richarda miluje a on ji. Na Anitu nicméně tlačí také upíří vládce města, neodolatelný, Jean-Claude, který chce jen stejnou příležitost se jí dvořit, jakou měl Richard. Anita s tím samozřejmě souhlasí, protože jinak by někdo z těch tří přišel o život – hádejte, kdo by to mohl být.
Anita je taková jako vždycky, pusu si otvírá na každého a je jí jedno, že je to zrovna nějaký alfa nebo vládce upírů, Anita je prostě sama sobě pánem a nesnáší, když je do něčeho tlačena násilím – pokud se tak stane, nejeden život je většinou zmařen.
Je tu také problém lykantropích porno filmů. Při sledování jednoho je Anita nucena pozorovat, jak se sexuální hrátky zvrtnou ve žranici. To bylo vážně na žaludeční vředy.
Richard Zeeman
Lidí, kteří by mohli mít prsty ve zmizeních, je ale hned několik a Anita se při jejich odhalování ocitne v kleci s nadrženým vlkodlakem. Kdo by kdy řekl, že miloučá labuť dokáže zradit vlastní druh ze žárlivosti. 
Jak už to ale bývá, tak i v Kavárně šílenců nezůstane pachatel nepotrestán.
Pocity a dojmy.
Tentokrát jsem se už nebála, že by to zase bylo v jednom kole. I když bylo, tak mi to nijak nevadilo. Anita zase něco dělala a byla zavolána policií, ale ani mi to nepřišlo, protože jsem si dala odstup od čtení dílů hned po sobě, a udělala jsem dobře. Kniha se mi líbila, jako všechny, je dobře čtivá a napínavá. Sledujeme tady Anitin vnitřní boj, kdy vyjádřila své ano Richardovi, ale není si tím nastoprocent jistá. Také se musí vypořádat s žárlivostí Jean-Clauda a jeho příznivkyň, které by Anitu nejraději viděli mrtvou. Nemůžu si pomoc, ale tuhle sérii mám moc ráda.
Jean-Claude
Postavy.
Anita Blakeová, jak už jsem zmínila výše je pořád prostě svá. V tomto díle se dozvídáme o jejích obavách ze sexu před svatbou. 
Richard Zeeman se snaží být člověkem za každou cenu, pro Anitu by to udělal okamžitě, protože ji miluje a chce ji za ženu. Bojí se ale toho, až Anita uvidí jeho zvíře a nedokáže se s ním smířit.
Jean-Claude, mrzí mě, že se v knize neobjevoval trochu víc, že tam nesehrál nějakou větší roli. Spíše se tady ukazuje jako žárlivý manžílek, kterého by ne každá chtěla, je sice neodolatelný jako vždy, ale trochu paranoidní.
Z některých postav policejních strážníků se vyklubali pěkní hajzlíkové, hrála se tu hra na hodného a zlého poldu. Poznáváme samozřejmě velké množství měňavců, kteří sehrávají buď větší nebo jen miniaturní roli.
Hodnocení.
Kniha se mi líbila, jako snad zatím každá z tého série. Anita je správě sarkastická a drzá, snaží se si urovnat svůj vlastní život a její obdivovatelé jí v tom zrovna moc nepomáhají. Jako vždy jsem až do odhalení nevěděla, kdo je skutečný padouch a kdo za tím vším stojí, to mám na těhle knihách hrozně moc ráda, že mě tak nějak nechávají tápat.

Obrázek obálkyKnihy abz
Obrázky v textu: Guilty Pleasures

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s