Cassandra Clare – Město z kostí

Autor: Cassandra Clare

Originální název: City of Bones
Nakladatelství: Mladá fronta
Počet stran: 416
Rok vydání: 2009

Když se patnáctiletá Clary Frayová vydá do newyorského klubu Pandemonium, vůbec netuší, že se stane svědkyní vraždy, kterou navíc spáchají tři teenageři se zvláštním tetováním na těle a podivnými zbraněmi v rukou. Mrtvé tělo pak jednoduše zmizí. Nejde jen tak zavolat policii, když jsou vrahové pro všechny ostatní neviditelní a na místě činu nezbyla ani kapka krve, která by napověděla, že tu zemřel člověk. A byl to vůbec člověk? Zde se Clary poprvé setká s Lovci stínů, bojovníky, kteří mají chránit svět před démony. Během čtyřiadvaceti hodin je Clary vtažena do jejich světa, její matka totiž zmizí a na samotnou Clary zaútočí démon. Proč by se ale démoni zajímali o obyčejné lidi, jako je Clary a její matka? A jak je možné, že má Clary najednou “vnitřní zrak”? To by rádi věděli i Lovci stínů… Zábavné, odvážné a neotřelé fantasy od Cassandry Clareové slibuje svým čtenářům strhující čtení, s nímž nebudou chtít přestat.

Recenze může obsahovat spoilery, číst jen na vlastní nebezpečí!

Při čtení prvního dílu série Nástrojů smrti jsem se nemohla zastavit a neustále jsem musela číst dál a dál, je to opravdu nakažlivá kniha, která dokáže čtenáře dokonale dostat do příběhu.

we♥it

Dostáváme se do fantasy světa, ve kterém si každý milovník tohoto žánru přijde na své. Najdeme zde ždibec z démonů, pytlíček upírů a malou čutorku vlkodlaků, tak by se to dalo hezky shrnout, je tu prostě od všeho trochu a proto není kniha tak nudná, než kdybychom měli číst jen o upírech nebo jen o démonech a podobně. Ale hlavními aktéry knihy jsou lovci stínů, kteří bojují proti démonům a chrání před nimi svět.
Hlavní hrdinkou knihy je Clary Frayová, malá rusovlasá dívka jejímž nejlepším přítelem je Simon. S ním také navštíví všemi oblíbený klub Pandemonium, po jehož návštěvě se její svět od základů změní. Nemůže přeci policii nahlásit vraždu, kterou viděla jen ona a nezbyly po ní žádné stopy, žádná krev. Jak by mohla vysvětlit, že zde lovci stínů jen dělali svoji práci a chránili lidstvo.

we♥it

V tom okamžiku se setkáváme s lovci stínů, Jacem, Alekem a Isabellou. Všichni žijí spolu s jejich učitelem Hodgem v Institutu, který se stará o lovce a pomáhá je trénovat, léčí je a poskytuje jim přístřeší, když zrovna nemají kam jít. Clary se sem dostává za doprovodu Jace, který je na první pohled naprosto arogantní, namyšlený, nafintěný a nesnesitelný. Ví vždycky všechno nejlíp a i když je jen o pár centimetrů vyšší než Clary, tak se k ní chová jako k malému dítěti, což jí nesmírně rozčiluje, ale i tak se v jejich vztahu objevuje jistá chemie, kterou nemůže ani jeden z nich jen tak lehce přehlížet, i když se o to všemožně snaží. A Simon, Clařin kamarád jim to nijak neulehčuje. Jenže v Institutu je ke Clary shovívavý snad jen Hodge a Jace, i když ten je trošku arogantní.

we♥it

Před Clary se staví nelehký úkol a ještě těžší zjištění pravdy. Spolu s lovci stínů se snaží odhalit pravdu o své matce a o svém předchozím životě, vzpomínky na něj se zdají být nějak zablokované, ale Clary je odhodlaná zjistit pravdu i když by jí v tom měli pomoci znetvoření lovci nebo nejmocnější kouzelník brooklynský. Jenže pravda vždy není tak hezká jako v pohádkách. Clary bojuje s démony, upíry, zavrženými, dokonce i se svým vlastním srdcem.
Řekla bych, že je to taková energická postava, která pro záchranu přátel a blízkých udělá vše, i kdyby to mělo stát její vlastní život, hlavně, že budou v bezpečí. Podniká nebezpečnou výpravu na záchranu svého přítele přímo do upířího doupěte, pak záchranu své matky a nakonec záchranu Jace. Do všeho se vrhá bezhlavě a možná i bez předchozího rozmyšlení.
Jace je stejný svým způsobem, ale on to dělá ve snaze očistit svět od démonů, je to jeho poslání a je v tom dobrý, jak se sám velmi často vytahuje.
Alek a Isabella jsou sourozenci, pocházejí z významné rodiny lovců stínů. Ale Alek se občas zdá jako takový mrzout, který ještě nezabil žádného démona, ale i on se jen snaží chránit ostatní a hlavně se snaží uchránit své tajemství, s čím mu pomáhá jeho pohledná sestra Isabella, kterou jsem od prvního momentu nemohla tak nějak vystát. Proč se vždycky musí v knize objevit nějaká potvora, která si pak uvědomí, že se chovala hloupě a říká, že o vás měla strach? Já jí to nevěřila ani na sekundu.

we♥it

Všechny ty nebezpečné výpravy jsou proloženy nějakou tou romantickou částí, při kterých ženské pokolení pocítí mravenčení v břiše. Já jen doufám, že ve druhém díle jich bude víc.
A nějaké to shrnutí? Kniha je napsána velmi čtivě a poutavě a nutí vás to číst další a další kapitolu, stejně jako mě. Potřebujete vědět tohle, ale pak se tam objeví tamto a všechno je to potřeba vyřešit. Čtenář chce prostě vědět víc a víc, ale pro to je nutné sáhnout okamžitě po druhém dílu a nechat se pohltit příběhem démonského podsvětí New Yorku.
Jediné obrovské mínus na knize je její ohyzdná obálka. Opravdu nemám ráda, když se naše nakladatelství snaží “vylepšit” originální obálky, vznikne z toho akorát něco jako je česká obálka Města z kostí. Jsem jen ráda, že Mladá fornta dalším dvěma dílům ponechala originální obálky, sice to trochu kazí dojem v knihovničce, ale je na to lepší podívaná.

 Obrázek obálky a anotace: Mladá fronta

4 thoughts on “Cassandra Clare – Město z kostí

  1. Město z kostí se chystám přečíst, mám to uložené v PC a budu jen doufat, že Mladá fronta vydá nějakou reedici, protože český cover obálky je opravdu otřesný.

  2. Tohle je, jak to označují zahraniční blogeři, a MUST READ 😀
    Jinak mě taky blbnou ty obrázky… Asi jejich chyba.

  3. s tím mínusem u té obálky souhlasím… 🙂 jestli vydají reedici, dokoupím si první dva díly… ( i když ten druhý má originální obálku… :)) jinak úžasná recenze, je příjemný takhle si to celý připomenout… 🙂

  4. Nevím proč ale knížku jsem si představovala nějak jinak 😀

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s