Laurell K. Hamilton – Rozesmátá mrtvola

Autor: Laurell K. Hamilton
Originální název: The Laughing Corpse
Nakladatelství: Triton
Počet stran: 272
Rok vydání: 2006
Fan stránky knih o Anitě Blakeové: Guilty Pleasures
Městem St. Louis se běžně pohybují upíři, lykantropové nebo ghúlové. A taky bytost, která zaslepeně zabíjí a vzápětí zmizí do noci, aniž by ji kdokoli viděl, natož mohl zastavit. Případ se ve spolupráci s policií snaží vyřešit Anita Blakeová, oživovatelka zombií a odbornice na nadpřirozené zločiny. Podaří se jí najít vraha včas, než si najde další oběti? Jak draho ji přijde, že si proti sobě poštvala seňoru Domingu, královnu vúdú? Proč se ochrnutý milionář snaží Anitu přinutit, aby pro něj oživila zombii jeho předka? Jak pevná je Anitina zásada nepoužívat při rituálech lidskou oběť? A co na to stvůra ve sklepě?

Recenze může obsahovat spoilery, číst jen na vlastní nebezpečí!  
Včera dopoledne jsem dočetla Provinilé slasti a dnes Rozesmátou mrtvolu, něco se mnou opravdu není v pořádku, čtu jako na běžícím páse, ale co, tím líp pro vás, víc recenzí :).
Opět se setkáváme s Popravčí Anitou Blakeovou, zaměstnankyní firmy Oživovatelé Inc. Hned na začátku knihy dostane velmi lákavou nabídku, alespoň pro jejího šéfa, Anita je velkou odpůrkyní lidských objetování při povolávání mrtvých z hrobů, ale všechno je jednou poprvé. Jenže invalidovi, který Anitě tu práci nabízí nejde jen tak říci ne. Takže se Anita opět dostává do závažných potíží, při kterých je nejednou ohrožen její život. Ostatně jako vždycky.
Tentokrát mám výtku. A to nadměrné množství rozcupovaných lidských těl. Chvílemi mi bylo při čtení opravdu na zvracení. Lidská těla, ze kterých zůstala jenom okousaná žebra? Nic pro slabé povahy. Proto jsem také knize oproti prvnímu dílu ztrhla jednu hvězdičku, bylo toho na mě prostě moc, chápu, masochtivé monstrum je hladové, ale detailní popis čouhající páteře si autorka mohla tak říkajíc opustit.
Rozcupované tělo malého chlapečka, jeho medvídek vymáchaný v krvi, bůh ví, jestli nebyla jeho. Čtyřměsíční dítě, po kterém zbyla ručička s prstýnkem, moc detailních popisů, stačilo by napsat “tělo bylo na kusy” nic o hrudníku, páteři ani rukách jsem už vědět nepotřebovala.
Pak se setkáváme s další novou postavou a to seňoritou Domingou, trochu výstřední starou vúdú šamankou, nebo jak jí nazvat, která dělá skutečně podivné kousky se svými zombii (nerada to skloňuju). Dominga se nejdřív jeví jako přívětivá stará šamanka, která chce Anitě pomoci, ale Anita jí to samozřejmě nezbaští a má za jeden den hned dalšího smrtelně nebezpečného nepřítele. Jak by sama řekla: “Bod pro mě.”
Nesmí chybět ani prostitutka Vozíčkářka Vanda. Asi jsem se zapomněla zmínit, když jsem psala o Anitině prvním velkém kšeftu knihy, že za tím stojí boháč Harold, který je vozíčkář, proto si své přítelkyně vybírá velice pečlivě – většinou něčím zmrzačené. Vanda byla jeho bývalou přítelkyní a byla na vozíku, nyní má novou, Cicely, která je pro změnu hluchá, ale zase má neobvyklé sexuální praktiky, stejně jako Harold, ale o tom jindy. Vanda by mohla pomoci Anitě zjistit víc o Haroldovi, aby ho mohla udat na policii, ale hloupoučká Vanda mu to všechno – po tom co to řekne Anitě – vyslepičí, a on ji chce objetovat, aby mohl povolat hoodně let starou zombi. Harold je prostě zvrácený celou svou duší a své zaměstnance si drží jen díky velkým penězům, které má.
Jenže Anita je prostě zásadová a má své hranice. Nechce mu pomoc oživit zombi, protože by musela objetovat člověka a to prostě nejde. V tom okamžiku jsem měla chuť Anitě jednu vrazit :D. Proč prostě nešla a neudělala to, ještě by dostala přes jeden milion dolarů a mohla by si žít jako prasátko v žitě. Ale jak říkám, Anita je hodně zásadová.
Na scéně nesmí samozřejmě chybět ani náš milovaný upírek – pán města – Jean-Claude, kterého všichni tak zbožňujeme, včetně Popravčí. Jak sama přiznává, touží po něm, ale nechce být jeho lidskou služebnicí. Já bych pro to udělala všechno, na jejím místě :D. Jen abych mohla být v jeho přítomnosti. Jean-Claude je prostě chlap k pohledání a ještě je to vládce města. Co víc si přát!
Opět se setkáme i s Irvingem, vlkodlakem, který se to snaží skrýt za každou cenu. Jako obvykle se snaží z Anity dostat nějaké ty šťavnaté novinky – je to novinář. Snaží se Anitě pomoci vyřešit případ vraždící zombii. Irving mi přijde tak trochu jako hlupák. Jít si dobrovolně popovídat s nejvyšším upírem – ne díky.
Celkově se mi kniha četla dobře, ještě aby ne, přečetla jsem ji za cca pět hodin. Popravčí, to je prostě příběh, který se čte sám. Je to poutavé, napínavé, a opět jsem do objasnění nevěděla, kdo zombii oživil a komu se vymkla z rukou. Dominga a její tvorečkové vnesly do knihy nový vzduch. Ani Anita nečekala takové hrůzy, jako to u Domingy. Objevuje se tam samozřejmě opět spousta nových postav, ale nedokážu si je všechny pořádně vybavit (to jsem to dočetla ráno).
Každopádně dál už mě čeká jen Cirkus prokletých, protože nevím, jestli seženu další pokračování. Držte mi palce! A milujte Jeane-Clauda.


Obrázek obálky: Knihy abz

2 thoughts on “Laurell K. Hamilton – Rozesmátá mrtvola

  1. Túto sériu som ešte nečítala. No raz by som si ju chcela prečítať. 😉

  2. Anitu mám velmi ráda a už se nemohu dočkat, až budu mít v ruce Modrý měsíc 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s